ОЧЕКИВАНО: Међународни суд правде одбацио тужбу Хрватске и контратужбу Србије
НИ СА ЈЕДНЕ СТРАНЕ НИЈЕ БИЛО „ГЕНОЦИДНЕ НАМЕРЕ“,
ЧАК НИ ХРВАТСКОГ НЕСЕЛЕКТИВНОГ ГРАНАТИРАЊА
МЕЂУНАРОДНИсуд правде у Хагу утврдио је да злочини српских снага над Хрватима у Хрватској, 1991-95, нису били почињени с „геноцидном намером“ да се Хрвати униште као етничка група.
Суд је пресудио да, током рата у Хрватској, власти у Београду и њихове снаге нису починиле геноцид над Хрватима, као што је Хрватска тврдила у својој тужби против Србије.
Како је рекао председник највишег суда УН Петр Томка, Хрватска није успела да докаже да је геноцид почињен над Хрватима, због чега Србија не може бити проглашена одговорном ни по једном основу.
Међународни суд правде утврдио је и да над Србима у Книнској крајини, током операције Олуја, није био почињен геноцид, одбацивши контратужбу Србије против Хрватске.
Ослањајући се на коначну ослобађајућу пресуду Хашког трибунала хрватском генералу Анту Готовини, суд је утврдио да није доказано да су власти и снаге Хрватске имале „геноцидну намеру“ да крајишке Србе униште као етничку групу, што је нужан услов за геноцид.
Како је саопштио Томка, није утврђено да је било незаконитог, неселективног и намерног гранатирања градова у Книнској крајини.
То није доказано ни Брионским транскриптом, нити из изјавама сведока.
Бета