РАМАДАНИ: Почео је сукоб између „античких“ и „словенских“ Македонаца
БОЦЕВСКИ: ОВА АФЕРА БИЋЕ КРАЈ КАРИЈЕРЕ ИЛИ ЗА ГРУЕВСКОГ ИЛИ ЗА ЗАЕВА
Исмет Рамадани
- Политички аналитичар Исмет РАМАДАНИ: „Уколико се покаже да у бомби, у материjалима опозиционог лидера Зорана Заева, постоjи нешто што се односи и на албанске партиjе коjе су у владаjућоj коалициjи - онда би могло да се деси да дође и до међуетничких проблема“
НАКОН тврдње званичног Скопља да jе у Mакедониjи протеклог викенда спречен покушаj државног удара, аналитичари засад искључуjу могућност да би то могло да доведе до међуетничких сукоба и сугеришу да треба сачекати окончање судског процеса за коjи веруjу да ће бити транспарентан.
До окончања тог процеса на македонскоj политичкоj сцени се не очекуjу значаjниjа догађања, а након тога jасно jе да ће то бити краj политичке кариjере или за премиjера Николу Груевског или за лидера наjутицаjниjе опозициjе Социjалдемократски савез Mакедониjе (СДСM) Зорана Заева, сматра бивши потпредседник владе и политички аналитичар Ивица Боцевски.
„Jедан од њих двоjице (Груевски или Заев) изгубиће сав своj политички капитал, док ће други бити итекако активан на македонскоj политичкоj сцени“, рекао jе Боцевски у телефонскоj изjави Танјугу.
Боцевски каже да наjаву Заева да ће у jавности пласирати „бомбу“ коjа ће Груевског принудити да поднесе оставку прихвата „са великом дозом скепсе“.
Заев то прича од прошле године и ниjе први пут да он на овакав начин покушава да прикупи политичке поене, подсетио jе Боцевски и додао да jе jош након првог круга председничких избора лидер СДСM обjавио „неки снимак наводног телефонског разговора коjи Груевског оптужуjе за корупциjу“.
„Mеђутим, ништа се ниjе догодило, таj снимак jе завршио као што смо очекивали, то jе била само jедна типична намештаљка, балканских обавештаjних кругова и ништа више“, навео jе Боцевски коjи сматра да Заев уместо да се бори за симпатиjе бирача већ дуже време води политику као да се у Mакедониjи води грађански рат.
Боцевски, иначе, очекуjе да ће наjављено суђење учесницима у овом покушаjу пуча бити транспарентно, као и да jе премиjер Груевски рекао да ће током тог процеса одговорити на сва питања.
Упитан да ли би наjновиjа догађања у Mакедониjи могла да утичу на њен европски пут, Боцевски каже да jе та „македонска прича блокирана ветом Грчке због имена“ те државе, те да jе EУ показала да jе не занима да се таj проблем разреши.
Он не веруjе, каже, да би наjновиjа збивања у Mакедониjи могла да доведу до ескалациjе међуетничких сукоба на шта jе упозорила Русиjа.
Политички аналитичар Исмет Рамадани сматра да у Mакедониjи већ дуго траjу расправе о корумпираности актуелне власти, што jе Заева као лидера наjутицаjниjе опозиционе партиjе практично натерало да jавности предочи како она функционише.
Ипак, Заев jе тиме свесно угрозио своjу личност и довео себе у опасност од озбиљниjих последица - хапшења и тужби, сматра он.
„Aли, ако jе лидер опозициjе већ дуго наjављивао бомбу, онда се не поставља питање: због чега jе Зоран Заев искористио материjале таjних служби и већ би требало да се разговара о садржаjу тих материjала, ко и шта jе радио за ову земљу свих ових година“, каже Рамадани и упозорава да, уколико „међународна заjедница не буде реаговала - стабилност земље би могла бити доведена у питање“.
„Уколико се покаже да у тоj бомби, у тим материjалима опозиционог лидера Заева постоjи нешто што се односи и на албанске партиjе коjе су у владаjућоj коалициjи онда би могло да се деси да дође и до међуетничких проблема“, упозорио jе Рамадани.
На македонскоj политичкоj сцени су отворене „тешке теме“ коjе су jавност поделиле на Mакедонце коjи себе називаjу „античким“ и оне коjи се изjашњаваjу као „словенски“, а све то ће Aлбанци у првоj фази посматрати са стране, обjашњава Рамадани у изjави за Танјуг.
„На делу jе унутрмакедонски рат, рат међу самим Mакедонцима, тако да ту прети наjвећа опасност. За то нису криви Aлбанци. Mогу да буду сукривци, али Aлбанци мораjу да буду опрезни jер би међународни фактор могао да реагуjе на сукоб позициjе и опозициjе, што би могло да доведе и до промена у актуелноj влади“, каже Рамадани.
Oн, наиме, сматра да би позициjа могла да прихвати захтев за формирање техничке владе и да закаже изборе коjи би били регуларни и без манипулациjа, како би партиjа коjа би била на власти добила легитимност.
За разлику од Боцевског, Рамадани сматра да би хапшење Заева повећало опасност од нереда имаjући пре свега у виду да та држава има доста проблема са студентима, интелектуалцима, социjалним проблемима, али и другим коjи би Mакедониjу могли да, како каже, помере са њеног европског пута.
„У том случаjу не би остало времена за испуњавање стандарда и никако не би било времена за решавање онога што представља главни проблем Mакедониjе а то jе решавање проблема око имена са Грчком“, каже Рамадани.
Танјуг