Американци на листу својих непоузданих савезника ставили и Француску, Израел и Јапан
НЕКИ У САД СССР СМАТРАЈУ ЈЕДНИМ ОД РЕАЛНО НАЈВЕЋИХ ИСТОРИЈСКИХ САВЕЗНИКА САД, АЛИ...
- Часопис The National Interest: „Неки су склони да СССР назову најбољим савезником САД у целој њиховој историји. Совјетски Савез је Немцима нанео 75 одсто свих губитака и „приковао” приближно 70 одсто снага нациста за време Другог светског рата. Међутим, помоћ СССР није дошла из алтруистичких побуда јер је нацистичка Немачка напала на Совјетски Савез па је морао да се брани”
АМЕРИЧКИ часопис The National Interest сачинио је листу најнепоузданијих историјских савезника САД.
Листа важи за цео период постојања САД као самосталне државе, а њени састављачи су је прокоментарисали овако:
„Пријатеље треба држати близу себе, а непријатеље - још ближе. На ово упозоравају мудраци. Али, како разликовати једне од других? Савезници у међународној политици су у бољем случају неизбежно зло, а за регионалне хегемоне са глобалним интересима, такве као што су саме САД, савезници су нарочити неопходни јер Вашингтон тежи да своју моћ пројектује на целој међународној арени”.
Даље се у образложењу листе наглашава: такви поуздани савезници САД, као што су Израел, Француска и Јапан, сада су за Вашингтон извор главобоље која као да никад неће престати”.
The National Interest је посебно место на својој листи издвојио за Совјетски Савез и његову сарадњу са Сједињеним Државама за време Другог светског рата:
„Неки су склони да СССР назову најбољим савезником САД у целој њиховој историји. Совјетски Савез је Немцима нанео 75 одсто свих губитака и „приковао” приближно 70 одсто снага нациста за време Другог светског рата.
Међутим, помоћ СССР није дошла из алтруистичких побуда јер је нацистичка Немачка напала на Совјетски Савез па је морао да се брани”.
У образложењу листе се још указује да је после Другог светског рата уследио период дуготрајне конфронтације међу двема државама.
Амерички часопис се посебно осврће и на улогу Јапана и подсећа да је ту земљу, која је дотад била изолована, Американцима открио њихов војсковођа Метју Пери средином 19. века, а да је Јапан на почетку Другог светског рата напао Перл Харбур, што је и принудило САД да ступе у Други светски рат.
На листи америчких пријатеља нашао се и Ирак. У образложењу се наглашава да је Вашингтон тој земљи помагао са време иранског-ирачког рата и да је потом морао да „потроши невероватан новац и снаге да би свргнуо Садама Хусеина”.
Међу непоуздана америчке савезника сврстан је и Пакистан са којим је америчка администрација сарађивала у борби против Ал Каиде, али је Исламабад наставио да подржава лидере те терористичке организације на својој територији.
„Лошим пријатељем” САД назван је и шах Ирана којем су САД спасиле власт, али он се није понашао као савезник у време регионалних конфликата јер је све време подизао цену нафте док је трајао познати ембарго.
„Са оваквим пријатељима, какав је био шах, коме су још непријатељи потребни?”.