Русија спремна да гради према Турској још један гасовод
ЕРДОГАН И ПУТИН У АНКАРИ У ЧЕТИРИ ОКА РАЗГОВАРАЛИ - ПУНА ТРИ САТА
- Руска страна спремна да прошири капацитете постојећег гасовода Плави ток и да на турској територији - уз саму границу са Грчком - сагради гасни хаб за снабдевање потрошача у јужној Европи
РУСКИ лидер Владимир Путин разговарао је данас у Анкари у четири ока са турским колегом, Таипом Реџепом Ердоганом, пуна три сата, уместо протоколом посете предвиђених 60 минута.
Ово је индиректна потврда да се руско-турски односи стратешки мењају и да је, по свему судећи, започело ново приближавање две земље. Нимало случајно: у време видљивог погоршавања односа Анкаре и Вашингтона.
Можда највеће разлике између Турске и Русије постоје поводом Сирије. Међутим, по завршетку данашњих преговора, Путин је саопштио да он и Ердоган „теже да не допусте хаос на територији Сирије“ и да су заинтересовани да се у тој земљи пронађе решење прихватљиво за сиријски народ и све политичке снаге.
Ердоган је, са своје стране, нагласио да он и његов високи гост и даље имају различите погледе на ситуацију у Сирији, али зато веома блиске поводом борбе са Исламском државом и тероризмом.
Путину је било постављено питање - да ли Русија жели да Башар Асад остане и даље на власти у Дамаску. Председник РФ је на њега одговорио веома кратко: „То питање треба поставити сиријском народу. Последњи избори у Сирији су показали да председник Асад има прилично велику подршку становништва Сирије“.
После разговора у четири ока, уследили су преговори у проширеном саставу.
Русија и Турска су се договориле да руски гасни гигант Газпром прошири капацитете гасовода Плави ток. Путин је прецизирао да ће то ширење бити у функцији задовољавања енергетских потреба турске државе.
Додао је да је Русија спремна да - дном Црног мора - сагради још један гасовод који би снабдевао Турску „плавим горивом“. Притом је нагласио: да ће - ако експертизе покажу да је то сврсисходно - на турској територији - на граници са Грчком - бити направљен такозвани гасни хаб одакле би биле задовољаване потребе потрошача у јужној Европи.
Потписан је и меморандум о разумевању између руске фирме Росатом и Министарства енергетике Турске о школовању турских кадрова.
Турска у руској спољној трговини заузима седмо место.
Робна размена између две земље у прошлој години је достигла 32,7 милијарди долара.