Г-7 и Европска унија истовремено звецкају и пооштравањем и антируских санкција

ЗАПАД „ПОСЕБНИ СТАТУС” ДОНБАСА ГЛЕДА КАО НА „ВЕЛИКА ПРАВА ЛОКАЛНЕ САМОУПРАВЕ У СКЛАДУ СА УКРАЈИНСКИМ ЗАКОНИМА”

  • ВАН РОМПЕЈ: „Спремни смо да преиспитамо санкције и да са Русијом – својим највећим суседом – направимо базу узајамног поверења и реализације обећања. Санкције нису циљ за себе и могу бити преиспитане под условом да дође до реалног прогреса у остваривању плана из Минска”

         ЛИДЕРИ седам најразвијенијих западних земља и председник Европског савета Херман Ван Ромпеј упозорили су Русију на нове санкције, уколико се не зауставе сви оружани сукоби и не одржи обећање да ће „остати по страни" од Украјине, како се приближава зима.

         У заједничком саопштењу навели су да се Москва обавештава да заокрет ка смањењу санкција Европске уније, САД и Канаде може бити направљен када сви услови примирја, договорени са Кијевом, ступе на снагу.

         Мада поздрављају договорени прекид ватре 5. септембра и потоњи план у девет тачака у белоруској престоници Минск, лидери Г7 упозоравају Москву да уколико план не буде спроводен у потпуности, могу уследити нове санкције.

         Русија мора да повуче своје војнике и војну опрему, да обезбеди границу и осигура да сви таоци које држе проруске снаге на истоку Украјине, буду пуштени, наводи се у саопштењу.

         Лидери Г7 су се обавезали и да ће помоћи Украјини која се суочава са наступајућом зиму и у обнови урушене економије у сарадњи са светским финансијским институцијама, наводи АФП.

         Европска унија је спремна да успостави атмосферу поверења у односима са Русијом и да преиспита санкције ако дође до прогреса у реализацији споразума из Минска – објавио је Ромпеј.

         „Спремни смо да са Русијом – својим највећим суседом – направимо базу узајамног поверења и реализације обећања. Санкције нису циљ за себе и могу бити преиспитане под условом да дође до реалног прогреса у остваривању плана из Минска” – нагласио је Ромпеј.

         У заједничком саопштењу Г-7 и ЕУ изражена је, иначе, озбиљна забринутост поводом ситуације на истоку Украјине и не крије се да се на „посебни статус” Донбаса гледа као на „велика права локалне самоуправе у складу са украјинским законима”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари