ОЛИВЕР ИВАНОВИЋ ОЧЕКИВАНО: „Апсолутно нисам крив!”

А ДОК СРБИЈА НИЈЕ САМУ СЕБЕ УКИНУЛА НА СЕВЕРУ КИМ НИ ЊЕГА НИ ОСТАЛЕ НИКО НИЈЕ ДИРАО - О.И. ЈЕ ЧАК БИО ВЛАСТ

  • И остала четворица оптужених Срба - Драгољуб Делибашић, отац и син Илија и Небојша Вујачић и Александар Лазовић - такође су се изјаснили да нису криви за дела која им се стављају на терет
  • ФАКТИ: Помагао Оливер Ивановић да постане лидер Грађанске иницијативе на северу Косова под шиптарском влашћу. И, ево га: изговара „апсолутно нисам крив”, а држали га у притвору толико да су од њега направили „малог Шешеља”. Пред влашћу коју је признао за своју. Пред којом му Марко Ђурић ничим не може помоћи…

         ЛИДЕР Грађанске иницијативе СДП Оливер Ивановић данас је пред Основним судом у Косовској Митровици негирао кривицу по свим тачкама оптужнице које га терете за учешће у ратним злочинима 1999. и 2.000.

         „Апсолутно нисам крив" рекао је Ивановић, одговарајући на питање судије Роксане Комша да ли се осећа кривим.

         И остала четворица оптужених Срба - Драгољуб Делибашић, отац и син Илија и Небојша Вујачић и Александар Лазовић - такође су се изјаснили да нису криви за дела која им се стављају на терет.

         У Основном суду у Косовској Митровици данас се одржава прво рочиште против ове петорице Срба који су осумњичени за ратне злочине и тешко убиство почињено током 1999. и 2000. године.

         Рочишту присуствују родбина оптужених, директор Владине Канцеларије за КиМ Марко Ђурић са сарадницима, поједини градоначелници српских општина са севера Косова и више новинарских екипа.

         Тужиоци су Џонатан Рател и Ромуло Матеуш док је председавајући судија Румунка Роксана Комша.

         Портпарол Еулекса, Драгана Николић Соломон, изјавила је новинарима пре почетка данашњег рочишта да након првог саслушања оптужени имају 30 дана да у писаном облику ставе примедбе или захтеве за одбацивање оптужнице.

         Она је додала да ће главни претрес уследити након што судија донесе одлуку у вези са примедбама оптужених, али постоји и могућност да оптужница буде одбачена. 
         Николић Соломон изјавила је Танјугу да је Ивановићу продужен притвор за још два месеца, тачније до 26. октобра.

         Ивановић је оптужен је да је на Косову починио кривично дело ратног злочина над цивилним становништвом 1999. године, а запрећена казна за то дело је од пет година до доживотне робије.

         У оптужници коју је изнео на првом рочишту шеф Канцеларије специјалног тужилаштва Косова Џонатан Рател наводи се да је Ивановић 14. априла 1999. године у Северној Митровици, као вођа српске паравојне полицијске јединице подстицао групу подређених припадника паравојних снага полиције да почине ратне злочине против цивила.

         Наводи се и да је Ивановић наредио убијање десет косовских Албанаца од којих је четворо и убијено ватреним оружјем од стране неидентификованих припадника паравојних снага полиције који су били под Ивановићевом контролом.

         Рател је навео да је кривично дело ратни злочин против цивилног становништва кажњиво казном затвора од најмање од 5 година или дуготрајном казном затвора.

         И осталој четворици Срба Драгољубу Делибашићу, оцу и сину Илији и Небојши Вујачићу и Необојши Лазовићу оптужницом прете вишегодишње казне затвора ако на суду буду потврђени наводи оптужнице за убиство и покушај убиства.

         Бивши командир полицијске станице у Косовској Митровици Драгољуб Делибашић оптужен је да је 3. фебруара 2000. године у ноћним сатима, делујући у саизвршилаштву са Ивановићем, подстицао на извршење кривичног дела убиства из националних мотива.

         Наиме, како је наведено у оптужници, Делибашић као командир полиције у Митровици и Ивановић као вођа српске паравојне групе “Чувари моста”, имали су намеру да присиле Албанце да напусте куће и територију северне Митровице.

         Њих двојица су, како је навео Рател цитирајући оптужницу против њих, наредили и подстакли групу подређених полицајаца и припаднака “Чувара моста” да упадну у нелколико зграда које се налазе у Северној Митровици и да их присилно очисте од Албанаца.

         "Трећег фебрара 2000. године група припадника МУП-а и Чувара моста, уз спонатану пратњу окупљених Срба из северне Митровице, ушли су у зграде где су живели Албанци са циљем да их протерају и убили су тада укупно 10 особа албанске националности", наводи се у оптужници.

         На тај начин окривљени су починили кривична дела „подстицање на убиство“ и „покушај убиства због националних мотива у саизвршилаштву“, навео је Рател и додао да је казна за ово дело не мања од десет година или доживотна казна затвора.

         Александар Лазовић, Небојша и Илија Вујачић су, како стоји у оптужници, окривљени да су 3. фебруара 2000. године у ноћним сатима делујући у саизвршилаштву по раније договореном плану и у својству Чувара моста извршили напад на стан који се налази у улици Лоле Рибара бр. 3 у Косовској Митровици.

         У том стану су се налазиле албанске породице Ајети и Џака а последица тога је, како стоји у оптужници, да су убијене две особе а неколико је повређено. Они су оптужени за покушај убиства и тешко убиство из националних мотива, а запрећена казна за та дела је не мања од десет година до доживотног затвора.

         Ивановићев адвокат Небојша Влајић изјавио је да је оптужница против Ивановића и осталих Срба исконструисана.

         Валајић је новинаре подсетио да су се сви окривљени Срби изјаснили да нису криви на данашњем првом рочишту, запитавши како другачије се могу изјаснити када су оптужбе "потпуно лажне и исконструисане".

         "То ће се на овом суђењу и доказати. Видели сте и да је судија оставила рок од 30 дана да поднесемо приговоре и предлоге и ми ћемо то и учинити. Поднећемо приговор на оптужницу и тражити да буде одбачена", рекао је Влајић, наводећи да ће адвокати уложити приговор на доказе које је јавни тужилац предочио, те да ће они предложити доказе и понудити листу сведока које треба саслушати.

         ЂУРИЋ: Србија чврсто уз Ивановића

                      и четворицу оптужених

         Директор Владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да Србија стоји иза петорице Срба против којих се води судски поступак на Косову.

         "Србија стоји уз Оливера, Илију, Драгољуба, Небојшу и Александра и уверени смо да ће они у сваком фер поступку доказати невиност", изјавио је Ђурић новинарима у Косовској Митровици.

         Истовремено, додао је, Србија захтева њихово пуштање на слободу до окончања поступка, као и да им буде омогућено одговарајуће време за одбрану.

         Ђурић је, након што је присуствовао првом рочишту петорици Срба, изјавио да је оптужба имала 15 година да припрема "нешто за шта ми не верујемо да су било какви озбиљни докази" и додао да не звучи ни добро ни уверљиво што се оптуженима пружа само 30 дана да презентују доказе који треба да потврде њихову невиност.

         "Истивремено одбацујемо криминализацију свега онога што је српски народ радио у својој одбрани, настојању да опстане на северу КиМ, као и покушаје да се вештачки успостави баланс између онога што су радили неки злочинци који су процесуирани у другим поступцима, игром случаја албанске националности, са овим процесом" рекао је Ђурић.

         Нагласивши да се не може политички успостављати равнотежа тиме сто ће се невини људи стављати иза решетака, он је подсетио да је Србија понудила политичке и правне гаранције да Оливер Ивановић буде пуштен да се брани са слободе.

         "Ми чинимо све политичке и правне напоре да помогнемо људима који се налазе утамничени и који се налазе стављени пред један поступак који се води у крајње проблематичним околностима", нагласио је Ђурић.

         Осврћући се на сарадњу Срба са севера Косова са мисијом ЕУ на Косову (Еулекс), Ђурић је казао да су Срби са Косова претходних недеља послали поруку забринутости због појединих поступка Еулекса, те додао да није никаква тајна да не постоји довољно поверење између дела грађана Косова и Метохије и Еулекса.

         "Мислим да је одговорност и на члановима ове мисије, на њиховим представницима тако да они својим понашањем не стварају додатну несигурност, већ да обезбеде да нормалним током тече политички процес дијалога између Београда и Приштине, чији је циљ нормализација а не продубљивање подела и стварање страха", закључио је Ђурић.

         (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари