Европска комисија ће произвођаче воћа и поврћа обештетити са 125 милиона евра
НА ПОМОЋ МОГУ РАЧУНАТИ САМО ПРОИЗВОЂАЧИ ПАРАДАЈЗА, ШАРГАРЕПЕ, КУПУСА, ПАПРИКЕ, КРАСТАВАЦА, ЈАБУКА, КРУШАКА, ГРОЖЂА...
ЕВРОПСКА комисија је објавила да ће са 125 милиона евра помоћи произвођачима лако кварљивог воћа и поврћа који своју робу неће моћи да извезу на руско тржиште због Путинових контрасанкција” – саопштио је портпарол ЕК Роџер Вајт.
Подвукао је да ће реализација ове одлуке започети одмах и да ће погођени произвођачи помоћ „обештећење” добијати сукцесивно – све до новембра.
Вајт није крио, што је индикативно, да ће ЕК интервенисати са 125 милиона евра и зато да се воће и поврће намењено Русији не би појавило на тржишту ЕУ и довело да обарања цена. Ово значи: да ће фармери добити новац да своју производњу униште. Вајт је, додуше, дозволио и могућност – бесплатне поделе тог воћа и поврћа, уз прецизирање да се може препустити дечјим и добротворним установама.
Према његовим речима, на компензацију могу рачунати произођачи парадајза, шаргарепе, купуса, паприке, краставаца, гљива, јабука, крушака, грожђа и кивија.
У фонду ЕУ за овакве компензације тренутно је 400 милиона евра, а „Путинове контрасанкције” ће – према проценама економиста – ЕУ коштати преко седам милијарди евра.