Вокеров наследник ни реч о наркомафији која обрће два годишња буџета Приштине

ШЕФ МИСИЈЕ ОЕБС НА КиМ ВЕРНЕР АЛМХОФЕР

  • Упитан о политичким последицама недавног убиства и рањавања Срба у Брђанима, Алмхофер је одговорио да овакви „инциденти, не само на северу, већ и у другим местима, утичу на заједницу и суживот у њој“
  • Упитан да ли би ОЕБС могао да буде укључен у изборе расписане по Ахтисаријевом пану, одговорио је да би „могао пажљиво да сагледа такве могућности, уколико би постојао политички компромис, што није сада случај“
  • Алмхофер рекао да је ОЕБС недавно објавио публикацију о условима живота за 10 различитих заједница из које проистиче да разлози за криминал леже, пре свега, у економским питањима
  • Према недавној анализи ОЕБС, која је обухватила 400 православних гробаља јужно од Ибра, гробља су у „ужасном стању“ у свим местима одакле су људи избегли
  • Инциденти „не погађају само објекте Српске православне цркве, већ и објекте Католичке цркве и објекте који припадају исламској заједници“. Таква врста инцидената, сматра Алмхофер, није везана за етничку основу, већ се пре свега односи на класичне криминалне активности
  • Фaктu: Вилијама Вокера више нема у ОЕБС, али је његов дух остао. Сва је разлика у томе што сад имамо посла са софистицираним Рачком: све са чим Срби имају проблем је последица криминала који нема етничку основу, српска гробља нису у ужасном стању због агресије и насиља Шиптара већ су и за то криви Србији који су „избегли“, шиптарска мафија има двапут већи буџет него Тачијева НАТО-држава, а Алмхофер о томе ни речи, али зато „пружа подршку дијлогу Београда и Приштине и кроз повезивање невладиних организација“

        ПРИШТИНА, (ФоНет) - Мисија ОЕБС на Косову, заједно са својим међународним партнерима, активно ради на излажењу из ћорсокака на северу Косова, изјавио је у интервјуу ФоНету шеф те мисије Вернер Алмхофер и подржао наставак дијалога Београда и Приштине.

        „За одржавање безбедности је одговоран КФОР, уз подршку Еулекса, али ми радимо са нашим партнерима, укључујући и УНМИК, да пронађемо начин да се превазиђе тај ћорсокак“, прецизирао је Алмхофер.

        Упитан о политичким последицама недавног убиства и рањавања Срба у Брђанима, Алмхофер је одговорио да овакви „инциденти, не само на северу, већ и у другим местима, утичу на заједницу и суживот у њој“.

        „Људи очекују да се починиоци врло брзо пронађу и приведу правди. Међутим, понекада полиција не може да пронађе починиоце толико брзо као што се очекује, па долази до различитих гласина и сличних ствари“, указао је Алмхофер.

        На питање о расписивању избора у општинама на северу Косова, он је оценио да је „то веома тешко питање“ и додао да је дилема „ко ће позивати на изборе и ко ће расписати изборе“.

        „На основу Резолуције 1244“, подсетио је Алмхофер, „ми смо учествовали у таквим изборима и сви моји претходници су били председавајући Централне изборне комисије, али је та пракса престала 2008.године“.

        Упитан да ли би ОЕБС могао да буде укључен у изборе расписане по Ахтисаријевом пану, Алмхофер је одговорио да би ОЕБС „могао пажљиво да сагледа такве могућности, уколико би постојао политички компромис, што није сада случај“.

        Осврћући се на проблем безбедности, пре свега мањина и повратника, Алмхофер је рекао да је ОЕБС недавно објавио публикацију о условима живота за 10 различитих заједница из које проистиче да разлози за криминал „леже, пре свега, у економским питањима“.

        Према његовим речима, сасвим је другчија ситуација на северу, где се десило неколико инцидентних ситуација, што је за жаљење.

        Он сматра да на Косову постоје добар законодавни систем и  изазов. Институције би морале више да допринесу „како би поштовање људских права достигло већи ниво“, поручио је Алмхофер.

        Према недавној анализи ОЕБС, која је обухватила 400 православних гробаља јужно од Ибра, наставио је Алмхофер, гробља су у „ужасном стању“ у свим местима одакле су људи избегли.

        „Постоји директна веза између повратка и стања гробаља у тим местима“, објаснио је Алмхофер, који је позвао партнере у међународној заједници, али и локалне институције, да раде заједно са ОЕБС како би се то стање поправило.

        „Сведоци смо и неколико добрих промена. Неки објекти који су раније уништени, сада су поново изграђени, а имамо и владику Теодосија који се вратио у Призрен“, истакао је Алмхофер.

        Он је приметио да инциденти „не погађају само објекте Српске православне цркве, веæ и објекте Католичке цркве и објекте који припадају исламској заједници“.

        Таква врста инцидената, сматра Алмхофер, „није везана за етничку основу, већ се пре свега односи на класичне криминалне активности“, попут крађе новца који је тамо прикупљен или остављен.

        Он се заложио за веæе ангажовање на образовању становништва, јер „не можете желети да уништите верске објекте који припадају некој другој заједници“.

        Упитан о стању у косовским медијима, Алмхофер указао да се ситуација погоршала, на шта је утицала и лоша економска ситуација на терену. С друге стране, Алмхофер је указао и на велики негативан утицај институција које имају новац да се рекламирају у медијима.

        Имате институције које се годинама рекламирају само у одређеним медијима, али не и у другим, прецизирао је Алмхофер и, као посебан проблем, означио мале тираже штампаних медија.

        На питање да ли ће истрага о трговини људским органима бити спроведена непристрасно и до краја, Алмхофер је рекао да се ОЕБС и његови међународни партнери залажу да наводи о томе „треба да буду и истражени“.

        „Ми смо са наше стране и допринели самој истрази, јер смо недавно објавили анализе о програму заштите сведока. Указали смо да би програм заштите сведока требало да буде побољшан“, нагласио је Алмхофер.

        Он је закључио да ће ОЕБС наставити да пружа подршку дијлогу Београда и Приштине и кроз повезивање невладиних организација.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари