У Европарламенту критикована политика ЕУ према Русији
БРИСЕЛ УПОЗОРЕН ДА ЕУ НЕМА НИ ИНСТРУМЕНТЕ
ЗА УВОЂЕЊЕ БИЛО КАКВИХ САНКЦИЈА РУСИЈИ
Жозе Мануел Барозо
ПРЕДСЕДНИК Европске комисије Жозе Мануел Барозо, који је у свом говору припретио Русији „додатним мерама“ ако не почне преговоре са Украјином, суочио се са оштром критиком дела посланика Европског парламента.
„Лопта је сада код Русије. Дипломатска, политичка и војна ситуација до сада се развијала у неповољном правцу. Наш дијалог (са Русијом) о олакшавању визног режима, потписивању новог базног споразума и припремама за самит G8 у Сочију обустављени су. Ако свеобухватни преговори (између Русије и Украјине) не почну у најскорије време и не донесу опипљиве резултате, то ће довести до додатних мера. Даље погоршавање ситуације може довести до озбиљних последица које ћемо, надам се, успети да избегнемо“ - констатовао је Барозо.
Он није прецизирао о каквим последицама и новим санкцијама се ради.
Коментаришући његов говор, шеф социјал-демократске посланичке групе у ЕП Ханс Свобода указао је да је „потпуно чудно“ што је Европска комисија „тако брзо пронашла новац“ за помоћ Украјини.
„Када смо прошлих месеци, на пример, молили новац за сиријске избеглице, није га било. Тако да нам остаје да се надамо да се ради о реалном новцу за украјински народ“ - додао је он.
И многи други посланици ЕП истакли су да Европска унија „не поседује ни инструменте, ни жељу, ни заједничку спољну политику“ да би увела било какве санкције против Русије.
При том су прекоревали Европску комисију и чланице ЕУ што су експанзивно развијале односе са Русијом, посебно у области енергетике због чега се ЕУ нашла у великој зависности од Русије.
Премијер Пољске Доналд Туск изјавио је да је ЕУ на задњем састанку у Бриселу де факто одлучила да уведе санкције против Русије 17. марта ове године.
Потпредседник владе РФ Аркадиј Дворкович изјавио је да ће се на Русију више одразити осцилације у светској привреди него могуће санкције.