„Пленум грађана” Кантона Сарајево тражи владу нестраначких експерата
У ПРЕПУНОМ САРАЈЕВСКОМ ДОМУ МЛАДИХ ОКУПИЛО СЕ ОКО 1.000 „ГРАЂАНА И ГРАЂАНКИ”
- Траже да се зараде функционера ограниче на две просечне плате у Кантону, да им се забрани чланство у управним одборима и да се направи ревизија свих иоле сумњивих и неуспелих приватизација
- Алдин Ширановић, лидер групе Удар коју многи сматрају бошњачким отпором, у Тузли тврдио да иза „пленума грађана” стоје четири политичара
БОШЊАЧКО „пролеће” улази у фазу кад његови протагонисти почињу да формулишу и политичке захтеве и траже учешће у власти. Такво да покушава – макар привремено – да политичке странке остави на сувом.
Ево шта о најновијим превирањима извештавају њихови електронски медији:
САРАЈЕВО: Други „Пленум грађана и грађанки”
„У препуном Дому младих у којем је вечерас било око 1.000 грађана Сарајева артикулисани су најхитнији захтеви. Први од њих је хитно успостављање владе експерата Кантона Сарајево без политичке припадности, уз консултације са Пленумом грађана и грађанки.
Други захтев је ревизија плата и бенефиција носилаца јавних функција у Кантону Сарајево и њихово усклађивање са тренутном економском ситуацијом. Међу захтевима је и тренутно укидање „белог хлеба” односно исплата плата и принадлежности премијеру и министрима након престанка вршења дужности.
Скупштини ће бити упућен и захтев за укидање додатних плаћања посланицима у Кантону Сарајево по основу учешћа у комисијама, одборима и другим телима, која су саставни део Скупштине КС.
Грађани су затражили и увођење забране свим посланицима и носиоцима јавних функција у Кантону Сарајево чланства у управним и надзорним одборима јавних предузећа и институција од јавног значаја у Кантону Сарајево као и свођење највише плате јавних функционера на ниво две просечне плате у Кантону Сарајеву.
Један од захтјева је и редуковање возног парка јавних институција Кантона Сарајево за 50 посто и свих трошкова везаних за коришћење службених возила и службена путовања.
Скупштина би требало да разматра и захтев за ревизију приватизације. Наиме, од Кантоналне агенције за приватизацију је затражено да хитно изврши ревизију процеса приватизације у јавним предузећима у Кантону Сарајево, укључујући Фероелектро, Холидаy Инн, Сарабон, Зору, Кључ и сва друга предузећа у којима је извршена сумњива приватизација, укључујући и предузећа од федералног значаја као што су Враница, Хидроградња, ГП Пут, Унис Претис и друга.
Заражено је и формирање независне комисије експерата за утврђивање чињеница о дешавањима 7. фебруара чији ће мандат укључивати попис и процену штете као и утврђивање одговорности полицијских службеника и прекомерну употребу силе и злостављање приведених.
Договор је и да се протести испред зграде Председништва се настављају сваки дан са почетком у 12:00 сати.
ТУЗЛА: Наступ вође неформалне групе Удар
Алдин Ширановић
ПРЕД педесетак грађана у кристалној сали Хотела Тузла, Алдин Ширановић, вођа неформалне групе Удар, одржао је радни састанак на којем се дискутовало о актуелној ситуацији у Тузланском кантону и даљим корацима који ће се предузети.
Ширановић је прво рекао како неће ићи на седнице Пленума грађанки и грађана ТК јер такво окупљање, како је рекао, има политичку позадину. Но, како је одмицало време Ширановић је рекао како ће ипак отићи на наредно заседање Пленума.
„Иза Пленума ТК стоје четири политичара. Отићи ћу и рећи им о коме је реч. Након свега кроз шта смо прошли, они хоће да добију легитимитет, иако тамо има људи који уопште нису били на протестима. Додатним захтевима према Скупштини ТК они само компликују актуелну ситуацију”, рекао је Ширановић.
У једном тренутку с улаза у кристалну салу једна жена му је добацила да се, како је навела, продао Мирнесу Ајановићу, након чега је изашла ван. Ширановић њене оптужбе није коментарисао. Такођер, и председник Синдиката „Полихема“ Енес Тановић поручио је Ширановићу да се одмакне од Мирнеса Ајановића, али и појединим члановима Пленума ТК да се одмакну од Јасмина Имамовића.
„Политичари су нас завадили. Видели су нашу снагу и сада нас цепају на групе. Морамо се ујединити и изборити се до краја”, рекао је Тановић.
И Ширановић је предлагао да се политичарима зараде сведу на две просечне плате чиме би се уштедело, како је рекао, 150 милиона КМ. Тим средствима, према његовим речима, „могло би се запослити 25.000 грађана.”