Сноуден зна да му Американци угрожавају живот, али га то не плаши

ОЦЕНИО ДА У СВЕТУ ТРЕБА ДА БУДЕ МНОГО ВИШЕ ЉУДИ КОЈИ ЧИНЕ ИСПРАВНЕ СТВАРИ БЕЗ ОБЗИРА НА ПОСЛЕДИЦЕ

Едвард Сноуден

  • „Мислим да би повратак у САД био најбоље решење за владу, јавност и за мене самог, али, на жалост, то није могуће у условима садашњих закона јер не штите оне који раскринкавају злоупотребе. Посебно не штити људе у систему националне безбедности као што сам ја“ - истакао је Едвард Сноуден
  • По његовом мишљењу, нису све шпијунаже лоше, али је велики проблем што се појавила нова техника неселективног масовног мониторинга, па постоји масовно праћење - не зато што је потребно, већ зато што нове технологије то чине лаким и јефтиним
  • Морамо се одупрети таквим програмима. То је глобални проблем, а САД су дужне да буду лидер у његовом решавању - подвукао је бивши сарадник NSA и CIA
  • Он је одлучно је одбацио оптужбе својих бивших колега да их је обмањивао и крао им пасворде и друге шифре. Подвукао је он никада није чинио ни једно ни друго

         БИВШИ сарадник америчких специјалних служби Едвард Сноуден сматра да у свету увек треба да постоје људи који ће тежити да „чине исправне ствари без обзира на могуће непријатне последице“.

         Открио је да уна да му је живот угрожен, али је нагласио да га то не плаши.

         Ово је био његов одговор на питање интернет корисника који га је замолио да прокоментарише  „недавне претње које долазе од америчке обавештајне заједнице“.

         „Ако исправно поступате - онда немате разлога да ни због чега жалите“ - додао је Сноуден.

         Он је на молбу организације Wikileaks прокоментарисао судбину бившег конзула Еквадора у Лондону Фидела Нарваеса који је остао без посла након што је Сноудену издао документ (путни лист) за међународни прелет без тражења одобрења власти у Киту.

         „Фидел је изузетно храбар човек, он је учинио све да омогући поштовање људксих права за човека (Сноудена) којег никада није видео у животу“ - истиче Сноуден.

         „Он је могао да одбије да донесе ту тешку одлуку и да мој проблем посматра као туђи, али он је урадио тако јер је мислио да је то исправно. Таквог исправног односа према стварима, иако знаш да можеш бити изложен непријатностима, у свету треба да буде више“ - нагласио је бивши сарадника CIA и NSA.

         Открио је да жели да се врати у САД, али је оценио да је то немогуће - имајући у виду амерички закон о узбуњивачима. Одговарајући на питање наредног интернет корисника истакао је да у својој земљи не може да рачуна на правично суђење.

         „Мислим да би повратак у САД био најбоље решење за владу, јавност и за мене самог, али, на жалост, то није могуће у условима садашњих закона јер не штите оне који раскринкавају злоупотребе. Закон не штити људе у систему националне безбедности као што сам ја“- истакао је Сноуден.

         Он је оптужен по закону старом сто година у којем није предвиђено да се он може користити и против људи који раде у јавном интересу. Тај закон, како је рекао, у суштини забрањује заштиту јавног интереса.

         Током он лајн-конференције Сноуден је био питан и - колики, по његовом мишљењу, треба да буде апарат америкче националне безбедности имајући у виду да „нека врста шпијунаже ипак треба да постоји“.

         Одговорио је да „нису све шпијунаже лоше“. Притом је указао да је „тренутно највећи проблем нова техника неселективног масовног мониторинга“.

         „То се не ради зато што је потребно, већ зато што нове технологије то чине лаким и јефтиним“ - нагласио је бивши агент NSA.

         „Сматрам да човек има право да окрене број телефона, да елетронски купује, да шаље смс поруке, да шаље мејлове и да посећује веб сајтове - без страха да ће га негде регистровати“.

         „Посебно зато што имамо судске одлуке, извештаје федералне владе (САД), чак и изјаве Конгреса који говоре да ти програми нису пружили неку посебну безбедности. Ми се морамо одупрети таквим програмима. То је глобални проблем, а САД су дужне да буду лидер у његовом решавању“ - додао је Сноуден.

         И изразио уверење да су САД у стању да се одвоје од штете које је NSA нанела Американцима масовном шпијунажом.  

         „Оно што нашу земљу чини снажном - то је наш систем вредности, а не структуре наших агенција или оквири наших закона. Можемо да променимо законе, да ограничимо делокруг рада агената и високе функцонере позовемо на одговорност због програма који нарушавају наше слободе“ - истакао је Сноуден.

         Одговарајући на питање - да ли функционишу шифроване поруке при нараслој акитивности електронског праћења и пресретања - Сноуден је приметио да ова мера није лишена смисла, али да се треба побринути за безбедности полазних информација.

         Сноуден је истовремено одговорио и на оптужбе својих бивших колега да их је обмањивао и крао им пасворде и друге шифре. Подвукао је он никада није чинио ни једно ни друго.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари