Американци лоботомирали 2.000 својих ратних ветерана
ТАКВИМ ОПЕРАЦИЈАМА ОД СРЕДИНЕ 1943. ОСЛОБАЂАЛИ ПСИХИЧКИХ РАСТРОЈСТАВА СВОЈЕ ВОЈНИКЕ И ОФИЦИРЕ
ДОБРО је говорио румунски песник Никита Станеску: само је прошлост непредвидљива.
Амерички лист „Волстри џорнал“ открио је да су најмање 2.000 америчких ветерана Другог светског рата - који су имали нервне проблеме - били подвргнути лоботомији.
Прва таква хируршка интервенција у америчкој армији изведена је 1943. године. Такав метод лечења нервних растројстава тада је пропагирао психијатар Волтер Фримен, а лекари Министраства одбране САД су га препоручили војном врху. Само министарство је одмах потом свим војницимаи официрима са психичким проблемима препоручило да се подвргну лоботомији.
Тадашњи министар одбране САД, Френк Хајнс, одобрио је лоботомирање 26. јула 1943. године. У документу који је потписао било је наглашено: „Сама операција не изискује посебну квалификацију и може се изводити са применом локалне анестезије“.
Лоботомирање се у армији САД користило до средине ‘50-их. Од тада је за лечење нервних растројстава њених припадника почео широко да се примењује „хлорпромазин“, први ситетички неуролептик.
Лоботомија је хируршка операција која подразумева расецање скалпелом ткива која сједињују чеоне делове мозга са осталима. То је пацијенте чинило „мирнијим“. Неретко је, међутим, доводила и до губитка свести о себи и потпуне емотивне инертности.
Лоботомија је у СССР била забрањена 1950. Године.