Нацрт резолуције против америчког шпијунирања увелико се разматра у УН

ИНИЦИЈАТИВИ СЕ ПРИДРУЖИЛИ И НЕКИ ТРАДИЦИОНАЛНИ САВЕЗНИЦИ ВАШИНГТОНА

         НОВА непријатност коју су Американци апсолутно заслужили: у Уједињеним нацијама се увелико разматра текст резолуције која је уперена против електронске шпијунаже САД.

         Иницијативу за изгласавање резолуције  покренули Бразил и Немачка (Дилма Русеф и Ангела Меркел су међу светским лидерима које је НСА прислушкивала), али се у расправу већ укључила 21 земља.

         Према писању америчког часописа Foreign Policy, иницијативи су се придружили традиоционални савезници Вашингтона, не само  државе попут Венецуеле и Кубе.  

         Према подацима овог издања, смисао иницијативе се своди на то да се на интернет прошири право на поштовање приватног живота, које је утврђено у Међународном пакту о политичким и грађанским правима. Колико је познато, по први пут је предузета заједничка иницијатива такве врсте.  

         Планира се да ће нацрт резолуције бити изнет на гласање у одбору УН за људска права до краја ове године.  

         Foreign Policy је успео да добије копију документа. У њему се, конкретно, спомиње обавеза свих земаља да „поштују и обезбеђују” право на приватни живот и „да предузимају мере за сузбијање кршења” тих права и сл.  

         Шпијунажу САД је разоткрио амерички дисидент Едвард Сноуден, али се та околност у нацрту документа не спомиње.

         Према писању Foreign Policy, „јасно је да су баш Сноуденова демаскирања створила политичку динамику потребну да се проблем нађе на позорници ОУН”. 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари