Суботић није могао да докаже да је Кнежевић укаљао његов углед у Енглеској и Велсу

ВИШИ СУД У ЛОНДОНУ ОДБАЦИО ЊЕГОВУ ТУЖБУ

ЗА КЛЕВЕТУ ПРОТИВ РАТКА КНЕЖЕВИЋА

Станко Суботић

  • Тужио Кнежевића због навода који су се појавили у пет листова - „Политика”, „Вијести”, „Монитор”, „Дан” и „Блиц” - чија се штампана издања не продају у Енглеској и Велсу
  • Судија Џејм Динџеманс описао је Суботићеву двогодишњу парницу као „злоупотребу процеса” и додао да она „нема заиста ништа са његовом репутацијом у Енглеској и Велсу, већ само са његовом репутацијом на Балкану“

        ВИШИ суд у Лондону је одбацио тужбу за клевету против Ратка Кнежевића, коју је поднео Станко Суботић Цане због навода да је организатор криминалних активности, повезан са прањем новца и убиством.

        Судија Џејм Динџеманс прихватио је аргументе адвоката Дејвида Прајса - да Суботићева парница представља „злоупотребу процеса, јер стварни и значајни деликт није почињен у тој јурисдикцији”.

        У пресуди која је окарактерисана као ударац такозваном „клеветничком туризму“, судија Динџеманс је одбацио Суботићеве тврдње да су чланци објављени на Балкану укаљали његов углед у Енглеској и Велсу.

        Суботић, наводно, највећи дистрибутер дувана на Балкану, покушао је да искористи Виши суд у Лондону да тужи Кнежевића због навода који су се појавили у пет листова - „Политика”, „Вијести”, „Монитор”, „Дан” и „Блиц”, чија се штампана издања не објављују у Енглеској и Велсу.

        Тужба се односила на чланке из 2010. у којима су објављене Кнежевићеве изјаве које је дао у суду у Загребу, када је сведочио у случају убиства Ива Пуканића и Ника Фрањића.

        Судија Динџеманс описао је Суботићеву двогодишњу парницу као „злоупотребу процеса” и додао да она „нема заиста ништа са његовом репутацијом у Енглеској и Велсу, већ само са његовом репутацијом на Балкану“.

        На ранијим рочиштима пред Вишим судом у Лондону, Суботићеви адвокати су саопштили да постоји значајан тираж штампаних копија тих чланака, што ће моћи да покажу. Међутим, докази које је показао подносилац тужбе показали су супротно: да је у Енглеској и Велсу био доступан само незнатан број примерака, те да нема довољно доказа који би поткрепили да је значајан број људи у тој јурисдикцији прочитао те чланке преко Интернета.

        Бизнисмен Ратко Кнежевић изјавио је да је побијање тужбе за клевету било изузетно стресно искуство.

        „Развлачило се три године зато што је господин Суботић упорно покушавао да промени свој случај и погрешно обавештавао суд о тиражу србијанских и црногорских листова у Великој Британији, који су ме цитирали. Срећан сам што је готово“, навео је он.

        Па додао: „Ово је био дуг и тежак процес. Видећемо колики су ти сви трошкови, али вам морам рећи да сам само ја у одбрану уложио на стотине хиљада фунти. Све трошкове, па и моје, мораће Суботић да плати”, казао је Кнежевић.

        Лондонски листови Гардијан и Фајненшел тајмс у текстовима о пресуди по тужби „српског дуванског магната” Суботића против Кнежевића преносе да је овај случај означава „крај клеветничком туризму” у Енглеској. До сада је било много случајева да странци туже за клевету пред судом у Лондону, због нечега што је објављено у иностранству, посебно на Интернету.

        Неке пресуде су донете само ако је пар особа са свог компјутера у Енглеској прочитало наводни клеветнички текст.

        „То представља крај клеветничком туризму, односно да људи бирају Енглеску због наших закона и процедура а не зато што њихов случај има стварне везе са Енглеском”, рекао је Кнежевићев адвокат Дејвид Прајс.

        „Лондон је у прошлости привлачио „преваранте, бандите и олигархе који су долазили у Лондон да перу своју репутацију... Ово ће одвратити људе те феле да долазе у ову јурисдикцију”, рекао је адвокат Марк Стивенс.

        Вијести
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари