СНОУДЕН: Желео сам новинаре који се не плаше никога
ДАО ШИФРОВАНИ ИНТЕРВЈУ НОВИНАРУ „ЊУЈОРК ТАЈМСА” ПЕТЕРУ МАСУ
- Кад сам се у Хонгконгу срео са Лором Поитрас у Гленом Гринвалдом - новинарима који су имали петље да пишу о тајним неделима најмоћније владе на свету - мислим да им је сметало што сам био млађи него што су очекивали, а мене је изнервирало што су стигли пре времена, што је закомпликовало почетну проверу
- Сноуден открива да је тада био изненађен што Гринвалд није пристао на његов захтев да се шифрује сва комуникација. Био сам изненађен кад сам видео да има новинара који не схватају да свака некодирана порука послата преко Интернета стиже до свих обавештајних служби на свету
ОДБЕГЛИ бивши сарадник америчких тајних служби Едвард Сноуден рекао је да је за објављивање података о америчком прогаму надгледања електронских комуникација изабрао новинаре који „неустрашиво извештавају“ о контроверзним темама.
Он је - у интервјуу за „Њујорк тајмс“ - рекао да је одабрао редитељку документарних филмова Лору Поитрас и новинара британског листа „Гардијан“ Глена Гринвалда зато што се они не плаше америчке владе.
„После терористичких напада 11. септембра 2001. многи најважнији медији у САД напустили су своју улогу контролора власти, из страха да ће бити сматрани непатриотама и да ће их тржиште казнити у периоду појачаног национализма,“ рекао је Сноуден у шифрованом разговору са новинаром Петером Масом за недељно издање америчког магазина.
Поитрас и Гринвалд су, према Сноуденовим речима, међу малобројнима који су у то доба неустрашиво извештавали о контроверзним темама.
„Лора Поитрас је „показала храброст, лично искуство и вештине неопходне да се ухвати у коштац са вероватно најопаснијим новинарским задатком - да извештава о тајним неделима најмоћније владе на свету“, рекао је Сноуден.
„Када сам се срео са ово двоје новинара у Хонгконгу да бисмо направили интервју, мислим да им је сметало што сам био млађи него што су очекивали, а мене је изнервирало што су стигли пре времена што је закомпликовало почетну проверу“, навео је Сноуден.
Поитрас је „била сумњичивија од мене, а познато је да сам ја параноичан“, казао је он.
Сноуден је тада, како каже, био изненађен што Гринвалд није пристао на његов захтев да се шифрује сва комуникација.
„Био сам изненађен кад сам видео да има новинара који не схватају да свака некодирана порука послата преко Интернета стиже до свих обавештајних служби на свету,“ рекао је бивши обавештајац.
„Након мојих открића, требало би свима да буде јасно да комуникација између новинара и њихових извора која није шифрована представља неопростиву несмотреност“, поручио је Сноуден.