Закон о ЈМБГ усвојен уз поштовање граница Републике Српске

ОД ДЕВЕТ РЕГИСТРАЦИОНИХ ПОДРУЧЈА - ТРИ У РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ,

ЈЕДНО У БРЧКО ДИСТРИКТУ И ПЕТ У ФЕДЕРАЦИЈИ БИХ

  • СДА била и против измена и допуна Закона о пребивалишту и боравишту држављана БиХ јер сматра да „подебљава“ међуентитетску, међукантоналне и све друге линије раздвајања у БиХ
  • Александра ПАНДУРЕВИЋ (СДС): Ако хоћемо да нам свако мешетари земљом, да нам земља буде база Ал Каиде, онда у реду. Али, на адресама наводних хуманитарних организација, за које се накнадно испоставило да су повезане са Ал Каидом, били су пријављени терористи

        ПРЕДСТАВНИЧКИ дом Парламентарне скупштине БиХ данас је по хитном поступку, без могућности подношења амандмана, усвојио измене и допуне Закона о јединственом матичном броју.

        Њима су регистрациона подручја прилагођена територијалној организацији БиХ, у складу са Уставом БиХ и Изборним законом.

        Унутар ентитетских линија дефинисано је девет регистрационих подручја - три у Републици Српској, једно у Брчко дистрикту и пет у Федерацији БиХ.

        Дефинисано је да јединствени матични бројеви издати према досадашњим прописима не подлежу промени.

        Против усвајања закона били су посланици СДА и Странке за БиХ.

        Посланик СДА Шефик Џаферовић сматра за усвојене измене представљају „удовољавање Републици Српској“.

        Посланици из Републике Српске оштро су реаговали на Џаферовићеву расправу истичући да се тиме од Републике Српске прави непријатељ.

        „У Републици Српској живе држављани БиХ који плаћају порезе БиХ. За мене су овакве поруке неприхватљиве“, истакао је Драго Калабић из СНСД, док је заменик председавајућег Представничког дома Милорад Живковић нагласио да представници Републике Српске само траже да се испоштује Устав БиХ и да нико никоме ништа није дао.

        Александра Пандуревић из СДС-а констатовала је да непостојање решења за јединствени матични број по логици СДА значи интеграцију БиХ.

        Полемике су изазвале и измене и допуне Закона о пребивалишту и боравишту држављана БиХ.

        Изричито против усвајања овог закона опет били су посланици СДА, који сматрају да је реч о закону који „подебљава“ међуентитетску, међукантоналне и све друге линије раздвајања у БиХ.

        Александра Пандуревић је указала да у прихваћеним решењима нема ништа спорно и да она важе у Хрватској, однедавно чланици ЕУ, Србији, али и свуда у свету.

        „Ако хоћемо да нам свако мешетари земљом, да нам земља буде база Ал Каиде, онда у реду“, истакла је Пандуревићева и подсетила да су на адресама наводних хуманитарних организација, за које се накнадно испоставило да су повезане са Ал Каидом, у БиХ били пријављени терористи.

        Лазар Продановић из СНСД-а запитао је да ли је слобода ако се у БиХ 30 њених држављана пријави на адреси Председништва БиХ, Брчко дистрикта или општинских седишта.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари