Први директни окршај Ердоганових присталица и демонстраната

СУКОБ У ЦРНОМОРСКОЈ ЛУЦИ РИЗЕ, СУЗАВАЦ И ВОДЕНИ ТОПОВИ У АНКАРИ

  • Полиција морала да употреби сузавац да растера сукобљене у Ризеу пошто су присталице партије премијера Тајипа Ердогана опколиле зграду у којој су неки од нападнутих младића склонили

        У вишедневним протестима широм Турске, синоћ су по први пут виђени сукоби између владних присталица и њихових противника.

       У црноморској турској луци Ризе, групу од 25 младића укључених у антивладине протесте напала је руља до неколико стотина присталица владајуће Партије правде и слободе (АКП), јавила је јутрос локална телевизија CNN-Turk.

       Полиција је употребила сузавац да растера сукобљене пошто су присталице партије премијера Тајипа Ердогана опколиле зграду у којој су неки од нападнутих младића склонили, пренела је агенција AFP.

       Сузавац и водени топови употребљени су синоћ и у Анкари да би растерали демонстранте окупљене у централном тргу Кизилај.

       С друге стране ситуација је синоћ била мирнија у Истанбулу, по први пут од када су немири почели прошлог петка, а бес демонстраната углавном је усмерен ка премијеру Ердогану који је их је назвао „екстремистима“.

       Ердоган данас би требало да се врати у Турску после турнеје по земљама Магреба и суочи се са хиљадама гневних демонстраната који траже његову оставку.

       Заменик турског премијера Хусеин Челик позвао је присталице владајуће АКП партије да не долазе на аеродром да би дочекали Ердогана. 

       „Премијеру не треба демонстрација моћи“, рекао је Челик за локални телевизијски канал.

       Ројтерс примећује да би масовни протести који потресају Турску могу да ограниче моћ премијера који се сматра за политичку жртву и покопају његове наде за кандидовање на предстојећим председничким изборима следеће године.

       „Има парламентараца и функционера у странци који су незадовољни недавним дешавањима.То је ситуација без преседана за Ердогана. Неки људи у АКП мисле да ће његова политика морати да се 'смекша', мада остају верни партијској дисциплини и самом Ердогану“, рекао је извор близак Ердогановој владајућој партији АКП.

       Ердоганове присталице на Твитеру наводе да неће од њега одустати, повезујући га са двојицом политичара-жртава у новијој турској историји – једним који је био обешен 1960. после војног пуча и другим кога су, наводно, отровали.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари