Санација „Фукушиме“ коштаће најмање 125 милијарди долара
ТРОШКОВИ БИ МОГЛИ ДА БУДУ ДУПЛО ВЕЋИ ОД ПРЕДВИЂЕНИХ
ТРОШКОВИ санације хаварије у јапанској нуклеарној електрани „Фукушима“ могли би да се удвоструче и премаше 125 милијарди долара.
„Tokyo electric power company“ (ТЕPCО) је навела да ће деконтаминација озрачених подручја и компензација онима чији су послови или животи погођени хаваријом коштати много више од пет билиона јена, колико је било процењено у априлу.
Компанија је за покриће трошкова већ добила билион јена од државе у замену за контролни пакет акција. Средства су била намењена за спас од банкрота компаније која обезбеђује електричну енергију за већи део Токија и околине.
Хаварија нуклеарне електране „Фукушима“ догодила се у марту 2011. године после снажног земљотреса и цунамија. То је највећа катастрофа у нуклеарној електрани још од времена Чернобиља.
После несреће одлучено је да се нуклеарка искључи из експлоатације.
Сви нуклеарни реактори у Јапану, после хаварије „Фукушиме“ били су заустављени.
Од тада су поново пуштена у рад само два. Укупни губици индустрије настали искључивањем реактора достигли су 46 милијарди долара.
Влада Јапана је у вези са хаваријом и њеним последицама донела одлуку да постепено престане да користи нуклеарну енергију.
Предвиђа се да ће прелазак на друге изворе енергије бити завршен до 2040. године.