Учесници протеста у Београду тражили оставку Шарчевића јер је „увредио академску заједницу“

ОДРЖАЛИ ПЕРФОРМАНС ИСПРЕД ПРЕДСЕДНИШТВА СРБИЈЕ, ПРОШЛИ ПОРЕД РТС И „ПОЛИТИКЕ“

* Професорка Филозофског факултета у Београду Марија БОГДАНОВИЋ: За време актуелне власти владавина права постала је мисаона именица, медији одржавају затвореност друштва у коме нестручни воде институције, а лична карта се замењује партијском књижицом и купљеном дипломом

_____________________________________________________________________________

         УЧЕСНИЦИ протеста "Једна од пет милиона" кренули су у протесну шетњу централним београдским улицама, након што су говорници затражили оставку министра просвете, науке и технолошког развоја Младена Шарчевића због изјаве којом је „увредио академску заједницу“.

         Професорка Филозофског факултета у Београду Марија Богдановић казала да су се наставници, асистенти и професори тог факултета пружили подршку протестима јер не желе да живе у затвореном друштву "једног преученог вође".

         Она је указала да се незадовољни грађани окупљају на Платоу од 1968. године, јер су слободан човек и критичка мисао покретачи промена и темељ слободног, демократског друштва.

         Шарчевић је поводом подршке академске заједнице протестима, изјавио да је неумесно правити спискове на факултету, као и да му та подршка не смета.

         "Од тих 610 је пола пензионера и пола неких младих истраживача, почели тек јуче да раде. Немате ту озбиљних имена", рекао је Шарчевић за Н1 наводећи да је 610 потписа мало.

         Богдановић је навела да је за време актуелне власти владавина права постала мисаона именица, да медији одржавају затвореност друштва у коме нестручни воде институције, а да се лична карта замењује партијском књижицом и купљеном дипломом.

         Певач и писац Марко Шелић Марчело одржао је сатиричан говор и окупљенима се обратио са "Издајници и плаћеници, ви међу којима нема озбиљних имена", алудирајући на изјаву министра просвете.

         "Твој министар просвете јавно је понизио део академске заједнице, рекавши да професори који су у пензији нису професори,али и да млади истраживачи треба да оду из земље", казао је Шелић.

         Према његовим речима, за актуелну власт су суд и лустрација, јер да би се поправило стање у земљи, људи треба да се излече "клицоноше којих је заразио".

         Организатори протеста су се на почетку окупљања захвалили студентима Факултета политичких наука, који су им се прикључили након што су организовали протестну шетњу од свог факултета до Платоа.

         Прочитано је и њихово писмо у којем траже оставку Шарчевића, пружају подршку наставницима и професорима, али и позивају друге студенте да им се придруже.

          Учесници протеста су кренули од Платоа до зграде Председништва, где су одржати перформанс, а затим наставили до Радио-телевизије Србије (РТС) и на крају до зграде "Политике".

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари