ЖИЖЕК: У реакцијама данашњих ЕУ-вођа осећа се „дух Чаушескуа“

ПОЗНАТИ СЛОВЕНАЧКИ ЛЕВИЧАРСКИ ФИЛОЗОФ У ГАРДИЈАНУ:

У ЕВРОПИ ДАНАШЊИЦЕ - СЛЕПЦИ ВОДЕ СЛЕПЦЕ

 Славој Жижек

  • Уставни суд Словеније је забранио одржавање референдума о оснивању „лоше банке“ која би преузела све лоше кредите постојећих банака, па их сервисирати новцем из буџета, дакле новцем грађана Словеније - навео Славој Жижек пример у ауторском тексту у утицајном лондонском листу
  • Уставни суд је фактички закључио - оценио је Жижек - да противљење диктату међународних финансијских институција може довести до политичке и економске кризе, па да је стога неуставно

        УТИЦАЈНИ словеначки левичарски филозоф Славој Жижек у британском Гардијану је објавио оштар коментар о актуелној европској кризи, у којем је упозорио да криза није само финансијска, него и демократска и да се у реакцијама данашњих европских вођа осећа „дух Чаушескуа“.

       „Откако је 2008. започела криза, новост је да неповерење према демократији - које је некад било ограничено на посткомунистичке и земље Трећег света - заузима све више простора и на развијеном Западу. Оно што је пре деценију-две било наш патронизирајући савет другима, сада је постало наша брига“, указао је Жижек у том тексту, наводећи неколико индикативних примера који говоре о томе да међу европским политичким елитама све више владају ставови да народ не разуме ситуацију нити сме ишта да одлучује о решавању економске кризе.

       Жижек је на почетку подсетио на један од последњих интервјуа румунског комунистичког лидера Николаја Чаушескуа, ког је новинар са Запада питао како то да грађани Румуније не смеју да путују у иностранство иако је то гарантовано уставом. Одговор је био „у најбољој традицији стаљинистичке софистерије“ да румунски устав гарантује и право на сигуран и просперитетан дом, што би било угрожено кад би Румуни могли изаћи из земље!

       „Чини се да је тај дух жив и здрав у данашњој Словенији. Прошлог месеца је уставни суд донео одлуку да би референдум о питању „лоше банке“ био неуставан, чиме је заправо забрањено грађанима да гласују о тој теми“ - написао је Жижек и објаснио да је идеја „лоше банке“ у томе да се оснује банка која ће преузети све лоше кредите постојећих банака, а њих ће онда сервисирати новцем из буџета, дакле новцем грађана Словеније.

       Референдум су иницирали синдикати и сакупили довољно потписа за његово одржавање, али им је онда забрањено да га одрже! Став уставног суда је био - нагласио је Жижек - да би последице референдума угрозиле друга уставна права, која имају приоритет у кризи: функционисање државног апарата и право на социјалну сигурност и економску иницијативу. 

       „Укратко, уставни је суд закључио да противљење диктату међународних финансијских институција може довести до политичке и економске кризе, па је стога неуставно“, нагласио је Жижек и указао на иронију целе ситуације...

       На крају текста, Жижек је истакао да је ММФ признао како су мере екстремне штедње још више погоршале кризу чиме је дискредитовао све своје претходне савете.

       „А стотине хиљада радних места су изгубљене због таквих погрешних савета“ - подвукао је Жижек и поентирао речима:

       „У томе је кључна порука наводно ирационалних протеста ширем Европе: демонстранти знају да не знају и не праве се да имају лаке и брзе одговоре. Али, њихов инстинкт им поручује нешто што је истина: одговоре не знају ни они на власти. У Европи данашњице слепци воде слепце“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари