Западни медији: Обама покушава да од Меркелове направи „спаситељку либералног света“

ПОСТОЈЕ И ОНИ КОЈИ СУМЊАЈУ ДА ЋЕ НЕМАЧКА КАНЦЕЛАРКА ХТЕТИ И СМЕТИ ДА ЗАИГРА ПРОТИВ ТРАМПА

Барак Обама и Ангела Меркел

  • „Форин полиси“: Немачка канцеларка сад може бити једина „на бранику либералне демократије“
  • „Фигаро“ је истакао да „Обама види Меркел као чувара вредности Запада… и уверен је да је центар Европе у Берлину, док су остали европски лидери сведени на улогу статиста“
  • „Монд“: Слабљење утицаја француског председника Франсоа Оланда и доскорашњег британског премијера Дејвида Камерона постепено учврстило уверење Беле куће да је Немачка прави амерички ослонац у Европи. Ангела Меркел је једина од европских вођа добила највише америчко одликовање, Медаљу слободе, 2011. године              

        ОПРОШТАЈНА посета одлазећег америчког председника Барака Обаме Европи и његов састанак иза затворених врата с лидерима главних земаља Европске уније, имају за циљ да се Европљани и Немци убеде да канцеларка Ангела Меркел буде „спаситељка либералног света“ и брана политици новоизабраног председника Доналда Трампа.

        То сматрају аналитичари и коментатори европских медија, а „Политико“ је, не без примесе подругљивости, у наслов извештаја ставио „Нови посао за Ангелу Меркел: Спаситељка света“ што се подударило и с озбиљном оценом америчког часописа „Форин полиси“ да је немачка канцеларка сад може бити једина „на бранику либералне демократије“.

        Француски лист „Фигаро“ је истакао да „Обама види Меркел као чувара вредности Запада… и уверен је да је центар Европе у Берлину, док су остали европски лидери сведени на улогу статиста“.

        У свим извештајима је посебно подвучено да се Обама већ укључио у кампању за немачке изборе 2017. „Кад бих ја био Немац, ја бих гласао за њу“, рекао је, а запажено је и да је амерички лист „Њујорк тајмс“ написао да је „избор Трампа за председника изнео Ангелу Меркел као последњу брану либералног Запада“.

        За Обаму је било веома важно и да поручи, а била је то и порука Европљанима, да се „нада да ће изабрани председник (Трамп) одржати конструктиван приступ, с подручјима сарадње, али и да неће попустити Москви када се Русија оглуши о међународне норме“.

        Ангела Меркел је рекла да ће „учинити све да добро сарађује с Трампом“ и сада се европски аналитичари и јавност питају шта то део америчке елите која је изгубила председничке изборе, одиста очекује од немачке канцеларке.

        То тим пре што су се Обама и Меркел озбиљно сукобљавали око решавања економско-финансијске кризе и дубоко неслагали о политици стезања каиша, делом и имиграције, војне операције у Либији, а да се и не помиње афера америчког прислушкивања европских вођа, укључујући канцеларку Меркел.

        Управо те невоље су довеле у питање политику Ангеле Меркел и у ЕУ и у самој Немачкој, и ослабиле њен положај и утицај.

        Један немачки аналитичар поставља питање како то Немачка, са скромном армијом и без нуклеарног наоружања, сад може бити вођа либералног света, ако је несумњиво да су САД далеко најснажнија војна и економска сила, те ће зато америчка геополитичка моћ остати нетакнута без обзира на спољну политику Трампа.

        Француски лист „Монд“ примећује да је слабљење утицаја француског председника Франсоа Оланда и доскорашњег британског премијера Дејвида Камерона постепено учврстило уверење Беле куће да је Немачка прави амерички ослонац у Европи.

        Ангела Меркел је једина од европских вођа добила највише америчко одликовање, Медаљу слободе, 2011. године.

        Обама је био задовољан и прилично тврдим ставом Берлина према Русији у збивањима око Украјине и Крима, иако су ту Американци увек наметали своју политику и решења.

        „С годинама је Обама закључио да је Меркел његов најпоузданији партнер у Европи, који може одржати европски поредак“, закључак је Олафа Бенкеа, истраживача Немачког савета за међународне односе.

        Отуд је Обама у Атини ове недеље изјавио да је „Америци и свету потребна снажна, напредна, демократска и уједињена Европа“. То је била и порука да се свим снагама треба супротставити претећем таласу популизма и екстремних снага и лидера који у Европи прете да с власти сруше носиоце либералног капитализма и демократије.

        Тога се највише боје Трампови противници с обе стране Атлантика, али Александра де Хоп Схефер из америчког Немачког Маршаловог фонда сматра да, „ако амерички председник и жели да пренесе Ангели Меркел водећу улогу у одбрани слободног и демократског света, није сигурно да она заиста жели да је преузме“.

        Данашњи мини сусрет на врху лидера Француске, Велике Британије, Италије, Шпаније и Немачке с Обамом у Берлину, закључак је Александре де Хоп Схефер, показује да „Ангела Меркел не жели да сама носи бакљу западних демократија које су запале у невоље“.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари