ЗАХАРЧЕНКО: Доњецка Република је самостална држава, нема повратка у Украјину

У КИЈЕВУ ОБЈАВЉЕНО ДА ЈЕ МОСКВА ПРЕДЛОЖИЛА ПОРОШЕНКУ „ПЛАН ЗА ДОНБАС“

Александар Захарченко

  • Кључне тачке „плана“ наводно су: аутономија за бившу Доњецку и Луганску област у целини, формирање од њихових армија „народних милиција“ (остатак се распушта) и - довођење на њихово чело фигура око којих би се усагласили Кијев, Москва, Берлин и Париз

        КИЈЕВСКИ  медији су објавили да је Москва укајинском председнику Петру Порошенку понудила „компромисни план за Донбас“.

        Тим планом се наводно предвиђа широку аутономију, за коју би важио „нарочити режим локалне самоуправе“, имају територије Луганске и Доњецке области „у целини“. Ово подразумева: и они њихови делови (Мариуполј, Краматорск, Слајванск...) које сада конктролише украјинска армија.

        Како се тврди у Кијеву, Москва нуди да о људима који би дошли на чело двеју аутономија одлучују - поред становништва Донбаса - и Кијев, Москва, Немачка и Француска. А да део армија ДНР и ЛНР буде претворен у њихове „народне милиције“, док би остатак био демобилисан.

        Порошенкове реакције на све ово - још нема.

        Међутим, председник Доњецке Републике Александар Захарченко данас је изјавио да је она „самостална држава која никада неће ући у састав Украјине“. Он је становницима Октјабрског - дела Доњецка који је најчешће мета украјинских граната и ракета - рекао и ово:

        „Шта год се даље догађало у Минску (на преговорима са Кијевом), Доњецка Република остаје самосална држава. Нема повратка у састав Украјине! Међу нама се испречила и проливена крв!“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари