За Трампа ће гласати већина америчких католика - неки као за мање зло од Клинтонове

КАТОЛИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА „КОЛУМБОВИ ВИТЕЗОВИ“ ПОЗВАЛА НА ПОСЕБНУ ПРЕДИЗБОРНУ МОЛИТВУ

  • Према анкетама, за Трампа је 49 одсто белих протестантских бирача и 48 одсто белих католичких бирача, а за Клинтонову 39 одсто, односно 41 одсто. При томе је 58 одсто нехришћана на страни кандидаткиње Демократске странке, 66 одсто религиозно индиферентних, 84 одсто хиспанофоних католика и 90 одсто црних бирача-протестаната, док Трампа у тим групама подржава 25%, 21%, 12% и 3% испитаника
  • Амерички католички портал, који симпатише Клинтонову - National Catholic Reporter - раније је указивао да је недостатак њене кампање стављање акцента на групе бирача уз одсуство појмова као што су „национални циљ“ или „заједнички циљ“. То се одражава и на расположење међу гласачима-хришћанима
  • Бивши председник Представничког дома Конгреса САД - републиканац Њут Гингрич - упозорио је: „Велика, растућа криза у Америци је - тоталитарна претња верским слободама… Гледамо потпуно секуларан, готово класичан, у стилу Француске револуције, потпуно антропоцентричан свет у којем људи одређују нова правила и навике, који немају ништа заједничко са Богом или природним законом… Ни један озбиљно верујући човек - католик, протестант или Јеврејин - не може да гласа за Хилари Клинтон зато што она намерава да формира такав Врховни суд чији ће циљ бити да наметне тоталитарни секуларизам, који ће дубински променити саму суштину Америке“          

Пише: Станислав СТРЕМИДЛОВСКИ

        АМЕРИЧКА католичка организација „Колумбови витезови“ позвала је своје присталице и све друге католике Сједињених Држава на посебну молитву уочи председничких избора у САД, почевши од 30. октобра до 7. новембра.

        Како је изјавио Врховни витез те организације Карл Андерсон, „Црква учи да католици треба да заснивају своју савест на црквеном учењу, а папа римски Франциско рекао је о изборима у САД да људи треба да „добро проуче оно што је предложено, да се помоле и изаберу у складу са својом савешћу“, и циљ новене (традиционална католичка молитва која се састоји у читању одређених молитава током девет дана) је да помогне католицима да то учине“.

        Верницима се предлаже да се помоле Дјеви Марији да „помилује Католичку цркву у Америци, нашег председника и све званичнике наше владе, да нам дарује мир и плодну економију, која доноси правду и милосрђе“.

        Вође цркве не могу директно да позивају своју паству да подржи одређеног председничког кандидата, у супротном ће њихова црква изгубити право да буде ослобођена од плаћања пореза.

        То је предвиђено амандманом сенатора Линдона Џонсона, усвојеног 1954. године. Међутим, сада је улог за америчке хришћане такав да морају да направе одлучујући избор.

        Како је недавно изјавио познати републиканац, бивши председник Представничког дома Конгреса САД Њут Гингрич, „велика, растућа криза у Америци је тоталитарна претња против верске слободе… Видимо потпуно секуларан, готово класичан, у стилу Француске револуције, потпуно антропоцентричан свет у којем људи одређују нова правила и навике, који немају ништа заједничко са Богом или природним законом… Ни један озбиљно верујући човек - католик, протестант или Јеврејин - не може да гласа за Хилари Клинтон зато што она намерава да формира такав Врховни суд чији ће циљ бити да наметне тоталитарни секуларизам, који ће дубински променити саму суштину Америке“.

        С тим речима могу да се сложе многи амерички хришћани, нарочито католици. Не подржавају сви они Доналда Трампа, али Клинтонова за њих представља већу претњу.

        У октобру су јерархе и католичку штампу потресли подаци које је објавио Wikileaks. Радило се о томе да је шеф изборног штаба демократа Џон Подеста 2012. године планирао својеврсно „арапско пролеће“ у Католичкој цркви у Америци.

        Подеста је указивао на Алијансу католика за опште добро (CACG), која је створена 2006. године и која је добијала финансијска средства од милијардера Џорџа Сороша. CACG је требало да одоздо подрива црквену вертикалу и окреће паству против свештеника и епископата, захтевајући „завршетак средњовековне диктатуре, малу демократску револуцију и полну равноправност“.

        Та вест је веома узнемирила католички свет.

        Оснивач Института Ектон за проучавање религије и слободе - отац Роберт Сирико - назвао је потезе Сороша коришћењем католика као „корисних идиота“.

        Пре неколико дана америчка католичка агенција Catholic News Agency објавила је нове податке о радњама Подесте, претпоставивши да иза присталица „католичког пролећа“ стоји озбиљнија мрежа него што се мислило раније. С тим у вези, CNA је назвала шефа изборног штаба Клинтонове „делом утицаја мреже која се залаже да ограничење слободе вероисповести“.

        Избор председника и потпредседника важан је и за очување коалиције присталица заштите живота у Сенату. Она се данас састоји од 54 републиканца и двојице демократа. Губитак три сенатора изједначиће број заштитника живота со присталицама абортуса.

        Председница Националног комитета „Право на живот“ (NRLC) Керол Тобајас назвала је насталу ситуацију „критичном“, узимајући у обзир да „Клинтонова може да постане председница ове године“, и у таквом случају САД ће добити „председника који се највише залаже за абортус од свих које смо икада имали“.

        Демократски кандидат за потпредседника САД Тим Кејн, премда себе назива католиком, залаже се за право на абортус, док је републиканац Мајкл Пенс познат по јавном подржавању покрета за заштиту живота.

        Сенат гласа и о кандидатима за Врховни суд. А Трамп је већ обећао католицима да ће номиновати конзервативне правнике попут Антонина Скалије који је преминуо у фебруару ове године.

        Гестом узвраћене љубазности може се сматрати интервју с Трампом, који је прошле недеље с њим урадио водитељ утицајне хришћанске медијске мреже „Вечна реч“ (EWTN) Рејмонд Аројо. У њему се председнички кандидат заложио за верску слободу, која се тренутно налази „у огромној невољи“ и назвао је Барака Обаму „катастрофом“ с аспекта верских слобода.

        Амерички католички портал који симпатише Клинтонову - National Catholic Reporter - раније је указивао да је недостатак њене кампање стављање акцента на групе бирача уз одсуство појмова као што су „национални циљ“ или „заједнички циљ“. То се одражава и на расположење међу гласачима-хришћанима.

        Према резултатима анкете коју се спровео Институт за истраживање религија (PRRI) од 27. септембра до 17. октобра, Трамп ужива снажну подршку међу белим гласачима-хришћанима, док је његова супарница нешто популарнија код нехришћана, религиозно незаинтересованих и гласача-хришћана који нису белци.

        Републиканац је најпопуларнији међу белим евангелистичким протестантима - 66 одсто њих је спремно или склоно да гласа за Трампа, док је само 17 одсто на страни Клинтонове.

        За Трампа је 49 одсто белих протестантских бирача и 48 одсто белих католичких бирача, а за Клинтонову 39 одсто, односно 41 одсто. При томе је 58 одсто нехришћана на страни кандидаткиње Демократске странке, 66 одсто религиозно незаинтересованих, 84 одсто хиспанофоних католика и 90 одсто црних бирача-протестаната, док Трампа у тим групама подржава 25%, 21%, 12% и 3% испитаника.

        Да ли ће уздање у мањине бити добитна комбинација за Клитонову, биће јасно 9. новембра. Али, за америчке хришћане, нарочито католике, избора нема - мораће да гласају за мање зло, а оно је за Цркву, вероватно, Доналд Трамп.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари