„WASHINGTON POST“: Сноуден је однео и доказе о америчком шпијунирању Русије
ТВРДЕ ДА БИВШИ САРАДНИК NSA И CIA ПОСЕДУЈЕ ОКО 30 ХИЉАДА ДОКУМЕНАТА И ДА НИЈЕ СВЕ ПРЕДАО НОВИНАРИМА
- Анонимни извор из Беле куће листу открио: да су у јавности ускоро може појавити информација како је једна од НАТО земаља сакупљала за Ратно ваздухопловство и Ратну морнарицу САД драгоцене обавештајне податке о Русији
БИВШИ сарадник CIA Едвард Сноуден, који је привремени азил у Русији добио привремени азил, располаже материјалима о обавештајном деловању САД против Москве.
Лист Washington Post - позивајући се на извор из америчке администрације који је пристао да разговара само на анонимној основи- објавио је да америчке власти тренутно упозоравају многе стране обавештајне службе са којима тајно сарађују да у документима које Сноуден поседује постоји информација о томе да њихове обавештајне службе прикупљају обавештајне податке о Русији, Ирану и Кини.
За пример је навео: да су у јавности ускоро може појавити информација како је једна од НАТО земаља сакупљала за Ратно ваздухопловство и Ратну морнарицу САД драгоцене обавештајне податке о Русији.
„Ако су Руси за то сазнали, неће им бити тешко да предузму одговарајуће противмере“ - рекао је извор из америчке администрације.
Према тврдњи Washington Post, Сноуден поседује око 30 хиљада докумената, али није све предао новинарима.
Канцеларија директора националне обавештајне службе САД одбила је да коментарише писање листа.
Подсећамо да је представник немачке владе саопштио да Берлин има информацију да су Американци прислушкивали мобилни телефон канцелара СРН Ангеле Меркел. Иако амерички председник Барак Хусеин Обама уверава да САД не прате и не прислушкују телефон Меркелове.
Ове недеље избио је скандал кад је обелодањено да су специјалне службе САД прислушкивале телефоне и другог партнера из НАТО- Француске. Медији су објавили да су сарадници Агенције за националну безбедност САД у периоду од 10. децембра 2012. године па до 8. јануара 2013. пресрели чак 70,3 милиона телефонских разговора и СМС порука грађана Француске.
Председник Француске Франсоа Оланд у свом телефонском разговору са Обамом ракао је да пракса прислушкивања „није прихватљива међу пријатељима и савезницима јер крши право француских грађана на приватност“.
Факти подсећају да су се у септембру појавиле информације да је америчка NSA пратила председнике Бразила и Мексика Дилму Русеф и Енрика Пења Нијета, прислушкујући њихове телефоне и читајући њихову интернет преписку.