The Washington Post: Обамин Вашингтон је беспомоћан, Турска се преоријентисала на Москву

АМЕРИЧКИ СПОЉНОПОЛИТИЧКИ ЕСТАБЛИШМЕНТ ИЗНЕНАЂЕН И ПОТПУНО ЗАТЕЧЕН

  • Вашингтонски лист оцењује да је до сусрета Лаврова, Чавушоглуа и Зарифа у Москви дошло након што је постало јасно да је план Џона Керија за Сирију претрпео фијаско. А Русија, Турска и Иран су се сложили о три битне ствари: да свргавање режима Башара Асада не може бити приоритет и да приоритети морају бити - борба против тероризма и поштовање суверенитета и територијалне целовитости Сирије
  • Анкара ни по коју цену неће да дозволи да сиријски Курди на северу земље створе своју (полу)државу која би се територијално граничила са турским Курдистаном и функционисала фактички као једна држава

        СУСРЕТ у Москви Сергеја Лаврова, Мевлута Чавушоглуа и Џавада Зарифа - министара спољних послова Русије, Турске и Ирана - био је ошамућујућа новост за већину припадника америчког спољнополитичког естаблишмента - оценио је The Washington Post.

        Одмах је додао: Анкара је уласком у тројку организатора мировног процеса у Сирији показала Вашингтону да да се преоријентисала на Москву.

        У наставку текста у утицајном вашингтонском листу се наглашава да је убица руског амбасадора у Турској (Андреја Карлова) имао намеру да посвађа Москву и Анкару, а да је - сасвим супротно - убрзао зближавање двеју земаља.

        Независно од свега - указује The Washington Post - руско-турски савез није изненађење за аналитичаре. За илустрацију наводи да је бивши турски посланик Ајкан Ердемир, који сада сарађује са Foundation for the Defense of Democracies, упозоравао да Русија, Иран и Турска већ поодавно спремају терен за тешњу сарадњу.

        Наводи и ове његове речи: „Ердоган сматра да су на Блиском Истоку дела важнија од речи. Полазећи од тога, схватио је да се на Вашингтон не може ослонити“.

        The Washington Post са своје стране оцењује да је до сусрета у Москви дошло након што је постало јасно да је план Џона Керија за Сирију претрпео фијаско. А Русија, Турска и Иран су се сложили о три битне ствари: да свргавање режима Башара Асада не може бити приоритет и да приоритети морају бити - борба против тероризма и поштовање суверенитета и територијалне целовитости Сирије.

        Ердемиров коментар је био: „То је изненађујућа позиција јер је супротна ономе што је Турска говорила од 2011-те. То фактички значи да Анкара признаје Асада“.

        The Washington Post истиче да је Турска до састанка у Москви настојала да своје потезе координира са Обамином администрацијом. Све је - тврди лист - пало у воду због америчке подршке курдским Демократским снагама Сирије, а Анкара страхује да би Курди на северу Сирије могли направити своју квази државу која би се фактички спојила са турским Курдистаном и почела да функционише као једна држава.

        Вашингтонски лист на крају цитира ове речи Ендрју Таблера, сарадника Института уа истраживања Блиског Истока (Washington Institute for Near East Policy):

        „Турци су снимили ситуацију и решили: Бела кућа не жели да има посла са Сиријом, сачекаћемо следећу америчку администрацију, а дотле можемо да сарађујемо са Русима. Сви Обамину администрацију сматрају апсолутно беспомоћном, па смо ми сада ван процеса“. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари