Washington Post: Конгрес САД забрањеном ракетом угрожава и Америку и европске савезнике

КОНГРЕСМЕНИ ЖЕЛЕ РАКЕТУ ДОМЕТА ДО 5.500 КМ СА ОБИЧНОМ ГЛАВОМ,

А СЕНАТОРИ - СА НУКЛЕАРНОМ

  • Кингстон Рејф и Томас Кантримен уверени да је Доналд Трамп - потписивањем закона о новим антируским снакцијама - на Конгрес САД свалио одговорност за незапамћено опасно погоршање односа са Москвом
  • Представнички дом је већ одобрио своју верзију забрањене ракете, а Сенат САД ће за своју гласати у септембру. И конгресмени и сенатори тврде да споразум из 1987. не забрањује рад на ракетама које су њиме забрањене. Рејф и Кантримен их, међутим, упозоравају да ће оним што чине присилити Русију да иступи из споразума
  • The Washington Post посебно наводи да земље чланице NATO не подржавају рад на новој америчкој ракети, чак ни један савезник САД не жели да је има на својој територији

        ПОТПИСАВШИ закон о новим санкцијама против Русије, Доналд Трамп је на Конгрес САД свалио одговорност за незапамћено опасно погоршање односа са Русијом. Чак и ако су Трампове изјаве о америчком парламенту неосноване, то не значи да Конгрес не може ситуацију учинити још гором - објавио је антитрамповски The Washington Post.

        Аутори текста - Кингстон Рејф и Томас Кантримен - посебно су указали да републиканци позвали Пентагон да почне рад на новој потенцијално нуклеарној ракети која је забрањена совјетско-америчким споразумом о ракетама малог и средњег домета из 1987. године. Сами процењују: да би појава те и такве ракете била „истински поклон Владимиру Путину“ јер би појачало ризик разбијања нуклеарне равнотеже и довело до још већих неслагања између САД и њихових европских савезника.

        Тај споразум је обавезао Москву и Вашингтон да се одрекну свих копнених балистичких и крстарећих ракета чији је домет између 500 и 5.500 километара.

        Американци тврде да Русија тестира и уводи у наоружање крстареће ракете које не одговарају тим захтевима. Москва то категорички одбацује.

        Да би извршили притисак на Русију, и Сенат и Представнички дом САД припремају нацрте закона који ће Пентагону дозволити да ради на ракетама које се неће уклапати у споразум. Разлика је само у томе што је већина у доњем дому Конгреса САД за ракету са класичном бојевом главом, а многи сенатори - за нуклеарну главу.

        Представнички дом је већ одобрио своју верзију забрањене ракете, а Сенат САД ће за своју гласати у спетембру.

Михаил Горбачов и Роналд Реган потписују споразум 1987. године

        И конгресмени и сенатори тврде да споразум из 1987. не забрањује рад на ракетама које су њиме забрањене. Рејф и Кантримен их, међутим, упозоравају да ће оним што чине присилити Русију да иступи из споразума.

        Њих двојица још опомињу и Конгрес САД и сународнике да Америци таква ракета (независно од бојеве главе) напросто није потребна. Поготово што, по њиховом мишљењу, неће убедити Русију да поштује норме споразума, а још ће „појести“ огромна буџетска средства.

        The Washington Post посебно наводи да земље чланице NATO не подржавају рад на новој америчкој ракети, чак ни један савезник САД не жели да је има на својој територији.

        Рејф и Кантримен су упозорили и конгресмене и сенаторе да не доводе у питање ни овај споразум ни СТАРТ-3 јер обезбеђују и стратешку стабилност и контролу над атомским и ракетним наоружањем.

        Посебно упозоравају: ако споразум о ракетама малог и средњег домета треба да „падне“ - мора се учинити све што је потребно да кривица буде на Русији. Зато се са новом ракетом не треба поигравати јер ће Москва бити у прилици да оптужи САД да излажу и свет и ЕУ нуклеарној нестабилности.

        По њиховом уверењу, САД морају обезбедити подршку европских савезника којима директно прете руске антиракете јер ће се, у супротном, појачати разногласја унутар NATO, а Москва доћи у прилику да развија свој ракетни програм не страхујући од јединственог одговора NATO.         

        Ауторски двојац саветује Конгресу САД да од Трампа тражи да директно преговара са Русијом и да тако обезбеди ликвидацију њених ракета које излазе изван оквира 500-5.500 и да се са европским савезницима договори о „одлучним, али уравнотеженим корацима“.

        Један од таквих корака може да буде повећана концентрација америчких офанзивних и одбрамбених - али класичних - потенцијала у Европи, уколико Русија настави да крши одредбе о 500-5.500 и појави се реална ратна претња.

        Рејф и Кантримен закључују да је руско кршење норми 500-5.500 „озбиљно питање“, али упозоравају да ни нова нуклеарна ракета, за коју је већина сенатора, неће ојачати безбедност ни Сједињених Држава ни њихових савезника већ само погоршати проблем.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари