ВУЧИЋ У САРАЈЕВУ: Хоћемо заједничку будућност са Бошњацима

„ЖЕЛИМО УЈЕДИЊЕНО ТРЖИШТЕ И ПОСЛОВНО ОКРУЖЕЊЕ

КОЈЕ У РЕГИОНУ НЕЋЕ ИМАТИ ГРАНИЦЕ“

Александар Вучић

  • Вучић је нагласио да прихвата слоган овогодишњег Сарајево Бизнис Форума „Једна екомомија, један регион“ и оценио да још постоје „глупи људи“ који не мисле да наши народи морају да живе заједно и да имају заједничку будућност        
  • Вучић је захвалио на позиву да дође у Сарајево, наводећи да се ту увек осећа добродошлим: „Овде стојим пред вама као поносан Србин и обичан грађанин који ће учинити све што може да се унапреди сарадња са БиХ“
  • Исте или сличне погледе изнели и заменик премијера Турске Али Бабаџан, председник Исламске развојне банке Ахмед Мохамед Али и Харис Силајџић и Стјепан Месић
  • На Форуму учествује око 900 званица, политичких лидера, привредника и банкара из региона и света. Поред представника из земаља бивше Југославије, ту су политичари и бизнисмени из Индије, Бахреина, Омана, Велике Британије и Сједињених Америчких Држава

        ПРЕМИЈЕР Александар Вучић заложио се данас у Сарајеву за стварање пословног окружења без граница у региону и поручио да је Србија спремна да са БиХ и Бошњацима решава сва отворена питања.

        Премијер је рекао да регион, као уједињено тржиште може да привуче много више инвеститора, али да је за то потребан додатан напор и стратешки дијалог.

         „Србија је спремна да говори о свим тешким темама са нашим пријатељима из Босне и Бошњацима, спремни смо да отворимо и да затворимо те тешке теме јер морамо размишљати о заједничкој будућности наших народа“, рекао је Вучић на отварању Сарајево Бизнис Форума.

        Зато је, казао је српски премијер, потребно створити пословно окружење без граница у региону, а политичке вође треба да воде стратешки и дугорочан дијалог како би се створила најбоља пословна и економска ситуација.

         „Можемо као једно уједињено тржиште да привучемо много више инвеститора из западних и исламских земаља“, рекао је Вучић и додао да је тренутно трговинска размена Србије са земљама региона око 20, 30 одсто, али да се може унапредити.

        Вучић је, наводећи да је спреман да о свим отвореним питањима говори са представницима БиХ, рекао да то не говори јер то желе да чују из ЕУ или САД, већ зато што сматра да морамо говорити једни са другима много чешће и да морамо преузети одговорност за своју будућност.

         „Морамо да преузмемо одговорност у своје руке, морамо се побринути за будућност наших грађана“, рекао је Вучић, наводећи да то исто говори у у Београду, а не само у Сарајеву.

        Премијер је рекао да још постоје „глупи људи“ који не мисле да наши народи морају да живе заједно и да имају заједничку будућност.

        Премијер је подвукао да пословно окружење у региону може бити много просперитетније, али да је за то потребно уложити велики труд и стратешки дијалог.

         „То није против било кога, то је добро за будућност наших народа“, рекао је Вучић, истакавши да је и данас спреман да понуди конкретне предлоге у разговору са представницима власти БиХ.

        Вучић је рекао и да је увек лако донети лака решења, али да та решења, која обично укључују и одређене емоције, нису добра и неће бити успешна.

         „То су можда најлакша решења за политичаре, али је чврст рад оно што доноси резултате“, рекао је Вучић. Вучић је рекао да прихвата слоган овогодишњег Сарајево Бизнис Форума „Једна екомомија, један регион“, наводећи да је предлог из Србије увек био да створи такво пословно окружење у којем ће бити уклоњене све границе за људе у региону.

        Вучић је захвалио на позиву да дође у Сарајево, наводећи да се ту увек осећа добродошлим.

         „Овде стојим пред вама као поносан Србин и обичан грађанин који ће учинити све што може да се унапреди сарадња са БиХ“, закључио је председник српске владе.

        Земље региона су мале и слабе и зато само уједињене имају шансу да привуку више иностраних инвестиција сагласни су били и остали учесници Сарајево Бизнис Форума.

        Заменик премијера Турске Али Бабаџан рекао је да су мир и стабилност темељ економског просперитета и да је економија кључна реч за политички просперитет и процес помирења.

        Бабаџан је навео да је за економски просперитет важно обезбедити слободно кретање робе, људи и капитала и да је важно да се развија пословно окружење, те да се обећања испуњавају.

        Некадашњи председавајући Председништва БиХ и један од оснивача овог економског форума Харис Силајџић рекао је да је регионална сарадња веома важна, да јој треба дати шансу и да нема сумње да ће таква синергија учинити да овај део Европе буде привлачнији партнерима.

        Истраживања и иновације, подвукао је Силајџић, неопходне су региону јер ће без њих, иако поседује ресурсе, увек заостајати.

        „Ми имамо брилијантне умове, али то је остао неискоришћен ресурс у БиХ, али и у региону“, рекао је Силајџић и додао да државе морају да учине све што могу да задрже младе и образоване људе.

        Председник Исламске развојне банке Ахмед Мохамед Али рекао је да сарадња и интеграција подстичу економију, али и помажу да се окрене нова страница новог периода у којем се земље у региону више неће фокусирати на конфликте.

        „Битно је да цели регион југоисточне Европе функцинише као једна уједињена економска зона”, рекао је Али и додао да исход Сарајево Бизнис Форума треба да буде такав да испуни очекивања грађана, односно да све земље осете економски просперитет.

        Он је оценио и да земље у региону имају јаке образоване људске ресурсе који чине овај део Европе конкурентним и истакао да исламске земље показују интерес за цео регион и тржиште сваке од земаља.

        Председавајући Председништва БиХ Младен Иванић рекао је да су све земље региона релативно мале и не тако примамљиве за стране улагаче, али да то могу постати ако се удруже.

        Истакао је и да то што је Србија присутна на форуму указује да рекао је да то сто присустност Србије на форуму указује да и Србија и Босна и Херцеговина желе промовисати регион као једну економију.

        И бивши хрватски председник Стјепан Месић рекао је да су привреде свих земаља у региону мале и слабе и да само заједно могу понудити свету оно што га занима.

        На Форуму учествује око 900 званица, политичких лидера, привредника и банкара из региона и света, па су ту представници не само земаља бивше Југославије, већ и Индије, Бахреина, Омана, Велике Британије, Сједињених Америчких Држава.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари