Војска Северне Кореје добила дозволу за напад

ПРОТИВ АМЕРИЧКЕ „АГРЕСИЈЕ” - „МОЋНА, ПРАКТИЧНА ВОЈНА СРЕДСТВА ОДУПИРАЊА”, ЧАК И АТОМСКО ОРУЖЈЕ

  • Јужнокорејски министар одбране Ким Кван-Јин изјавио да је Северна Кореја на своју источну обалу преместила ракету са „знатним дометом”, али је нагласио да она не може да погоди САД
  • Америчко министарство одбране саопштило је да је одобрило продају 60 борбених авиона Јужној Кореји, а као могући модели помињу се Локхидов стелт Ф-35 или Боингов Ф-15.

         СЕВЕРНА Кореја је јутрос саопштила да је њена војска добила дозволу да „мањим, лакшим и разноврсним” нуклеарним оружјем нападне Сједињене Америчке Државе, док је из Вашингтона саопштено да ће заштита региона бити појачана размештањем противракетног система на острво Гуам у Пацифику.

         „Немилосрдне операције” севернокорејских снага су „коначно испитане и одобрене”, наводи се у саопштењу власти у Пјонгјангу, које је пренела Корејска централна новинска агенција. У њему се додаје да рат може почети „данас или сутра”.

         Војска Северне Кореје је навела да има дозволу за неутралисање америчке „агресије” помоћу „моћних, практичних војних средстава одупирања” које укључују атомско оружје.

         „Сједињеним Америчким Државама би било боље да добро размисле о садашњој озбиљној ситуацији”, поручује се у саопштењу.

         Пентагон је најавио да ће на острво Гуам, америчку територију у Тихом океану, разместити систем за одбрану од ракетних напада како би се појачала регионална заштита од могућег нуклеарног напада.

         Амерички секретар за одбрану Чак Хејгел је рекао да Вашингтон чини све, а сличну изјаву је јуче дао државни секретар САД Џон Кери.

         „Неки од потеза које су они (Севернокорејци) повукли у последњих пар седмица представљају врло јасну опасност и претњу интересима сасвим сигурно наших савезника, почев од Јужне Кореје и Јапана, и директну претњу САД у вези са нашом базом на Гуаму, Хавајима и са западном обалом Америке”, рекао је Хејгел.

         Јужна Кореја је спремна да се избори са сваком провокацијом Северне Кореје, саопштио је заменик министра одбране Ви Јонг Суб.

         Нешто касније је јужнокорејски министар одбране Ким Кван-Јин изјавио да је Северна Кореја на своју источну обалу преместила ракету са „знатним дометом”, али је нагласио да она не може да погоди САД.

         Министар је одбацио извештаје јапанских и јужнокорејских медија да би пројектил „КН-08” могао погодити Сједињене Државе.

         Ким је рекао посланицима Скупштине Јужне Кореје који су га позвали због кризе, да је домет пројектила знатан, али не и довољан да добаци до друге обале Тихог океана.

         Нагласио је да не зна званичан разлог премештања тог пројектила, али претпоставља да то може бити и проба или вежба.

         Америчко министарство одбране саопштило је да је одобрило продају 60 борбених авиона Јужној Кореји, а као могући модели помињу се Локхидов стелт Ф-35 или Боингов Ф-15.

         Пентагон је обавестило Конгрес о могућој продаји летелица, као и радарских система и електронске опреме.

         Званични Сеул ће у наредних неколико месеци саопштити за који се тип авиона одлучио, а већ се зна да ће купити укупно 60 летелица.

         Процењује се да би цео посао могао да достигне суму од око десетак милијарди долара.

         Експерти за атомско оружје, иначе, сматрају да Пјонгјанг још нема могућност да лансира нуклеарне бојеве главе.

         Међутим, остали нуклеарни капацитети ове земље нису сасвим познати, рекао је један високи звничник владе у Сеулу, али је додао да би у случају нуклеарног напада на главни град Јужне Кореје или неко друго место, радиоактивна прашина угрозила и нападача - Пјонгјанг. Зато тај неименовани званичник сматра да атомски напад није вероватан.

И даље затворена индустријска зона Кесонг
 

         СЕВЕРНА Кореја и данас, други дан узастопно, не дозвољава радницима из Јужне Кореје да уђу у заједничку индустријску зону Кесонг.

         Како је јутрос јавила новинска агенција Синхуа, свим компанијама је наложено да до 10. априла напусте Кесонг.

         Та индустријска зона је на територији Северне Кореје и симбол је међукорејске сарадње упркос вишегодишњем погоршавању односа.

         Фабрике у Кесонгу покрећу јужнокорејски капитал и знање, а посао обављају севернокорејски радници.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари