Варшава без коментара поводом вести да је од CIA добила 15 милиона $

БИВШИ ПОЉСКИ ПРЕМИЈЕР ЛЕШЕК МИЛЕР ТВРДИ ДА НИЈЕ ЗНАО

ЗА АМЕРИЧКИ ТАЈНИ ЗАТВОР У МЕСТУ СТАРЕ КЕЈКУТЕ

Старе Кејкуте

  • The Washington Post објавио да су почетком 2003. године официри CIA из америчке амбасаде у Варшави у седиште пољске обавештајне службе донели две картонске кутије. У тим кутијама, које је примио заменик директора пољске обавештајне службе пуковник Анџеј Дерлатка, било је 15 милиона долара

         ПОЉСКЕ власти одбиле су да кoментаришу информацију The Washington Post да је Варшава од САД добила 15 милиона долара за пристанак да на својој ериторији у периоду од 2002. до 2003. године држи тајне затворе CIA.

         Тај лист је објавио да је на локалитету Старе Кејкуте, одмах након терористичких напада 11. септембра 2001. године, изграђен тајни подземни објекат у којем су били заточени представници Ал Каиде осумњичени за организовање ових терористичких напада.

         Тврди и да су почетком 2003. године официри CIA из америчке амбасаде у Варшави у седиште пољске обавештајне службе донели две картонске кутије. У кутијама, које је примио заменик директора пољске обавештајне службе пуковник Анџеј Дерлатка, било је 15 милиона долара.

         А пољски медији саопштавају да у Министарству иностраних послова њихове земље и Биеоу за националну безбедност одбијају да коментаришу ову вест.

         Краковско тужилаштво - које води истрагу о могућем постојању тајних затвора CIA у Пољској - има намеру да у истражни предмет уведе као доказ писање The Washington Post.

         Лешек Милер, који је у периоду од 2001. до 2004. године био пољски премијер, назвао је текст у америчким новинама „сценаријем за холивудски филм“. Он тврди да ништа не зна и да није знао о делатности CIA у његовој земљи.

         У интервјуу пољским медијима још је нагласио: „Ни један премијер не мора да зна за такве операције које се реализују у највећој тајности“.

Лешек Милер

         Захваљујући писању The Washington Post о случају тајних затвора америчке Централне обавештајне службе - за њихово постојање се сазнало још се 2005. године.  

         Након тога је међународна организација за заштиту људских права Human Rights Watch саопштила да су такви затовори постојали у Румунији и Пољској.

         HRW тврди да су се тајни затвори налазили на територији школе пољске обавештајне службе у Старој Кејкути, 20 километара од аеродрома „Шимани“.

         Претпоставља се да су Американци ту држали осумњичене за тероризам из Авганистана и Марока.

         Хелсиншки одбор за људска права тврди да је у том затвору било између 8 и 11 робијаша, од којих - двојица из Саудијске Арабије који су били и у Гвантанаму на Куби. Уз наглашавање: да су у Пољској обојица била подвргнута мучењу.

         Пољско тужилаштво од 2008. године води истрагу о томе да ли је Варшава одобрила да се на њиховој територији направе тајни затвори CIA.

         Тужилаштво главног града Пољске водило је овај предмет до 10. јануара 2012. године да би - након што је за случај чуо бивши шеф обавештајне службе Пољске Збигњев Сементковски - предмет, докази и овлашћења за даљу истрагу, били предати тужилаштву у Кракову које на све могуће начине одлаже завршетак истраге.

         Незванично се тврди да је истрага прикупила довољно доказа да парламент може затражити да се пред државним трибуналом појави бивши премијер Лешек Милер.

         Претпоставља се да је управо он прекршио Устав земље и дозволио да се на територији Пољске организује рад тајних затвора CIA.

         Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари