„Вајмарски троугао“ тражи од Кијева да се ратосиља „екстремистичких организација“

ШТАЈНМАЈЕР БРАНИ ГРАНИЦЕ УКРАЈИНЕ -

КАО ДА НИЈЕ БИЛО ИСТОЧНЕ НЕМАЧКЕ И КОМАДАЊА СРБИЈЕ

Лоран ФабиусФранк-Валтер Штајнмајер и Радослав Сикорски

  • „Ми бисмо били у потпуности задовољни ако би се на територији наше земље нашле две тешке мотострељачке бригаде земаља NATO“ - не крије шеф пољске дипломатије Радослав Сикорски

         МИНИСТРИ иностраних послова Немачке, Француске и Пољске захтевају од украјинских власти да се ослободе екстремистичких организација, као и да истраже све акте насиља које су оне организовале.

         Франк-Валтер Штајнмајер, Лоран Фабиус и Радослав Сикорски издали су заједничко саопштење којим то траже. По њиховом мишљењу, док се не искорени екстрмизам, не може бити речи о европским интеграцијама Украјине.

         Неформални клуб министара иностраних послова Немачке, Француске и Пољске основан је у августу 1991. године у Вајмару.

         Као гаранти прекршеног споразума између Јануковича и опозиције, Штајнмајер, Фабиус и Сикорски могу да сматрају себе и очевима-оснивачима и, истовремено, таоцима украјинске политичке аномалије.

         Из „Вајмарског троугла“ долазили су различити сигнали. Као и позив за почетак спасилачке операције, каква је могла бити међународна конференција о Украјини уз учешће Русије.

         „Ми треба да подржавамо власти у Украјини и да паралелно водимо дијалог с Русијом“ - нагласио је Фабиус.

         „Након 100 година од почетка Првог светског рата, 75 година након почетка Другог светског рата и 70 година после његовог завршетка, као и 25 година од завршетка „хладног рата“, у овом веку не треба да буде места ни за какво мењање граница које може водити новим конфликтима“ - истакао је Штајнмајер.

         Као што се види: западни тројац уопште не узима у обзир ни север Африке, који је напорима Запада доспео у хаос, ни земље Балкана које су у њему већ две деценије.

         Штајнмајер, наравно, није поменуо ни НДР, која је сада део јединствене Немачке и у NATO. Као и Пољска, Чешка, Словачка, балтичке земље. А „заборавио“ је још један важан датум: 15-годишњицу почетка ширења алијансе, у којој чланство, додуше, Украјини засад не обећавају.

         „Ако питате лично мене, као министра иностраних послова, ја могу да замислим облике тешње сарадње у оквиру савета NATO-Украјина. Али, не видим могућност за пуноправно чланство - отворен је био Штајнмајер.

         У исто време, генсек NATO Расмусен саопштио је да алијанса намерава да повећа војни потенцијал блока источним границама. Пољска, ако је веровати министру Сикорском, чезне за тим.

         „Ми бисмо били у потпуности задовољни ако би се на територији наше земље нашле две тешке мотострељачке бригаде земаља NATO“ - тражи Радослав Сикорски.

         Више тенкова и авиона су ипак прилично чудан покушај да се Русија мотивише за дијалог. Сигнали који су, мора се признати, нејасни и мистериозни, прокоментарисала је тв „Русија-24“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари