Упозорење: Вештачка интелигенција повећава и ризик манипулисања изборима

СТРУЧЊАЦИ СТРАХУЈУ И ДА ЋЕ БИТИ У ФУНКЦИЈИ РЕГРУТОВАЊА ТЕРОРИСТА

  • Шарар АВИН из Центра за истраживање спољашњих ризика при Универзитету Кембриџ: Програмери могу аутоматски да праве лажне видео снимке за политичку манипулацију, док би хакери могли да користе програме за синтезу говора како би се нападали политички противници

        ВЕШТАЧКА интелигенција, поред мноштва корисних ствари, може представљати велику опасност, од аутоматског хаковања, преко напада на појединце до манипулисања изборима, оценили су стручњаци у извештају „Злоупотреба вештачке интелигенције“.

        Шарар Авин из Центра за истраживање спољашњих ризика при Универзитету Кембриџ рекао је за Би-Би-Си да се извештај фокусирао на могућности вештачке интелигенције које постоје сада или ће бити доступне у року од пет година, а не у далекој будућности.

        Аутори извештаја упозоравају да владе морају размотрити нове законе, као и да они који раде на системима вештачке интелигенције морају више радити на спречавању злоупотреба технологије.

        Авин је рекао да би у блиској будућности технологије као Гуглов АлфаГО, који је први победио човека у игри го, могли користити хакери да проналазе обрасце у подацима и шифрама.

        Међу опасностима је да би појединци могли купити дронове са софтвером за препознавање лица и тиме нападали своје мете.

        Авин је рекао да би програмери могли аутоматски да праве лажне видео снимке за политичку манипулацију, док би хакери могли да користе програме за синтезу говора како би се нападали политички противници.

        У извештају се наводи да се већ користе ботови за манипулацију на друштвеним мрежама које контролишу људи, што је довело и до утицаја на политичко извештавање мејнстрим медија и формирање политичких ставова.

        Софистицирани системи вештачке интелигенције би могли да циљају групе с правом поруком у најпогодније време како би се максимизирао потенцијал за убеђивање.

        Поред манипулације на изборима, то се може користити и за регрутовање терориста, док ће ауторитарни режими добити додатне механизме за контролу који вероватно неће бити на располагању у демократским системима.

        Мајлс Брандејџ с Института за будућност човечанства при Оксфордском универзитету рекао је да ће вештачка интелигенција променити „пејзаж опасности по грађане, организације и државе“.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари