Украјина уводи порез на руске песме?

ЗАКОНСКА ИНИЦИЈАТИВА ПОСЛАНИЦЕ

НАЦИОНАЛИСТИЧКЕ ПАРТИЈЕ СЛОБОДА ИРИНЕ ФАРИОН

Ирина Фарион

  • Фарион у украјинском парламенту представља западни, унијатско-католички део земље. Недавно је у родном Лавову успела да отера са посла возача градског аутобуса који је пуштао „руску музику“ током вожње

        У УКРАЈИНИ може да се без икаквих ограничења пева само на украјинском, док за емитовање и извођење свих страних песама, укључујући и руске, треба да се плаћа порез - са оваквом законском иницијативом иступила је посланица националистичке партије Слобода Ирина Фарион.

       Она се позвала на европско искуство. У Француској и Швајцарској, тврди она, већ постоји порез на туђе песме и туђи језик. 

       Фарион је истовремено замолила колеге посланике да што пре донесу одлуку да би обогатили украјинску културу.

       „Колико је мени познато, у Француској и Швајцарској постоји порез на туђе песме и језик. Ко жели да их користи - нека плати, а од тих пара да се развија национална куктура. Нешто слично треба увести у нашој Украјини“ - изјавила је Фарион која је посланик Врховне Раде (парламента) Украјине 7. сазива.

       Опорезован - наглашава Фарион - треба да буде и руски језик, као и извођење песама на руском језику. „Ако хоћеш да изводиш песме на руском језику - нема проблема, постоји земља у којој певају на том језику. Ако они буду и код нас певали, шта онда Украјинци да раде са својим песмама? Узгред, ми у Лавову имамо много радио станица које уопште не емитују руску музику“ - додала је Фарион.

       Руске песме не певају само руски певачи, већ и украјинске звезде шоу бизниса, посебно Ани Лорак и Таисија Повалиј.

       Фарион истиче да овакве одлуке треба доносити на државном нивоу, али уколико федерални органи не примене овај (анти)музички експеримент, иницијатива ће „доћи одоздо“.

       Фарион је депутат и представља Лавовски обласни савет, а позната је по нападима на руски резик.

       Она је, иначе, ватрени заштитник украјинског језика. На пример, против је да се Украјинцима дају руска имена. Недавно је успела да отера са посла возача градског аутобуса који је пуштао „руску музику“ током вожње.

       На изборима за украјиниски парламент она је 28. октобра победила у једном од изборних округа Лавовске области. Њена партија Слобода има 37 мандата од укупно 450 у Врховној Ради.

       Култура на руском језику не налази се први пут у тешкој ситуацији у Украјини. Још 2008. године у украјинским биоскопима је било забрањено приказивање филмова на руском језику.

       „Становништво Украјине није спремно да заборави руски језик и потпуно пређе на локалне дијалекте, тим пре што је лобирање да се користи само украјински говор веома агресивно. То није продуктиван пут, а још је непродуктивније уводити порезе на културу која у Украјини није страна јер у тој земљи, ако ништа друго, живи безмало 20 милиона Руса“ - каже аналитичар Ана Бодрова.

       Иначе, француска Асоцијација медијских компанија обратила се председнику државе са жалбом да се на интернет претраживачима на музичке упите међу првим резултатима појављују портали са страном музиком јер су они платили интернет претраживачима да се прво појављују њихови садржаји. Никола Саркози је тим поводом наложио влади да нађе правни модус како да се од компаније Google наплаћују порези на приходе од рекламе, указао је порески експерт Сергеј Литвињенко.

       „Економска основа овог пореза се састоји у неопходности да се узме узме новац за подршку француским музичарима, писцима и културу у целини. Истиче се да се на претраживач не односе закони и процедуре који ограничавају утицај стране културе на француско становништво. Зато је порез у функцији компензације због нарушене социјалне правде“ - објашњавају експерти.

       Француска даје субвенције за националну кинематографију и има квоте за емитовање песама на страним језицима. Француских песама на радио-станицама не сме бити мање од 40 одсто.

       Украјина не може бити затворена за руску музику јер је руски језик матерњи за најмање 40 одсто становника те земље!

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари