У свету постоји прави покрет против коришћења новца у кешу

НОВЧАНИЦУ ОД 500 ЕВРА НЕКИ У ШАЛИ НАЗИВАЈУ „БИН ЛАДЕН“ ЈЕР ЈЕ ТОБОЖЕ КОРИСТЕ САМО ТЕРОРИСТИ

  • Бивши министар финансија САД Лари Самерс написао је чланак у коме тврди да ништа неће спречити спровођење препоруке о престанку емитовања готовине у САД, Европи, па и у остатку света. Он тражи да САД смање емисију новчаница од 100 долара
  • Више филијала Citibank у Аустралији потпуно је престало да користи готовину
  • Кенет Рогоф, професор Харвардског универзитета и бивши стручњак ММФ и Савезних резерви САД, недавно је објавио књигу „Проклетство готовине“. Бен Бернанке ју је назвао „занимљивом и важном књигом“. А Рогоф, као и већина његових колега, тврди да се новчанице велике номиналне вредности - 100 долара или 500 евра - користе искључиво у „трговини дрогом, трговини људима, приликом изнуђивања и мита“
  • Међутим, ствари не стоје тако. Малезија и Узбекистан земље су у којима корупција света. Новчаница највеће номиналне вредности у Малезији је од 50 рингита - око 11 долара. А у Узбекистану то је 5.000 сома - што је мизерних 1,57 долара

        ЕПСКИ рат против кеша се развија брже него што можемо да замислимо. Сваки пут кад нам се чини да се све већ завршило, догоди се нови важан заокрет.

        Индија је најважнији недавни очигледни пример. Трапави фијаско од пре неколико недеља, у којем је влада у трену „демонетизовала“ две најважније новчанице, гурнуо је земљу у хаос.

        Постоје и мањи примери. Овог месеца у америчком граду Њу Орлеанс локалне власти одлучиле су да Саобраћајна управа престане да прима готовину од возача.

        Више филијала Citibank у Аустралији потпуно је престало да користи готовину.

        Бивши министар финансија САД Лари Самерс написао је чланак прошле недеље о томе да нас „индијско искуство неће спречити да спроводимо препоруке о престанку емитовања готовине у САД, Европи, па и у остатку света“. То јест, упркос хаосу у Индији, САД би требало да смање емисију новчаница од 100 долара, сматра Самерс.

        Проповедници новчано-кредитне политике готово увек врте једну те исту плочу: само криминалци и терористи користе новчанице велике номиналне вредности.

Лари Самерс

        Кенет Рогоф, професор Харвардског универзитета и бивши стручњак ММФ и Савезних резерви САД, недавно је објавио књигу „Проклетство готовине“. Бен Бернанке ју је назвао „занимљивом и важном књигом“.

        И, што тешко да је било неочекивано, у низ чланака на Amazon.com хвале се „блистави појмови“ Рогофа у тој „сјајној књизи“.

        Рогоф, као и већина његових колега, тврди да се новчанице велике номиналне вредности -100 долара или 500 евра - користе искључиво у „трговини дрогом, трговини људима, приликом изнуђивања и мита“.

        Новчаницу од 500 евра они у шали чак називају „Бин Ладен“, пошто је користе само терористи.

        Притом, поједина истраживања показују да критика готовине није утемељена у стварности.

        Испоставља се да су у земљама које користе новчанице веће номиналне вредности много нижи показатељи криминалитета, између осталог, и организованог криминала.

        Истраживање је било веома једноставно: стручњаци су узели податке Светског економског форума, у којима се процењује узајамни однос пословне климе наспрам нивоа организованог криминала у више земаља.

        Швајцарска, са њеном новчаницом од 1.000 франака (око 1.000 америчких долара), има једну од најнижих стопа организованог криминала на свету, истиче Светски економски форум.

        Исто је и када је у питању Сингапур, у којем је у оптицају новчаница од 1.000 сингапурских долара (око 700 америчких).

        Највећа новчаница у Јапану је она од 10.000 јена - 88 долара- а Јапан има изузетно ниску стопу криминала.

        Исто је и у УАЕ, где највећа новчаница износи 1.000 дирхама (272 долара).

Кенет Рогоф

        Уосталом, ако се већ анализира ниво криминала у земљама, вероватно су највеће стопе криминала у земљама у којима се користе новчанице мале номиналне вредности.

        Венецуела, Нигерија, Бразил, Јужноафричка Република - организовани криминал тамо цвета као нигде другде, а вредност највећих новчаница у тим земљама једва достиже 30 долара.

        То се тиче не само организованог криминала, већ и корупције и пореске евазије.

        Јуче смо говорили о Грузији, малој земљи на обали Црног мора, која се сматра једним од најефикаснијих места за пословање, пошто има изузетно низак ниво корупције.

        Па ипак, у Грузији је поднет законски предлог који забрањује новчанице велике номиналне вредности од 500 ларија - око 200 долара - то је веома велики показатељ за земљу у којој просечна плата износи неколико стотина долара месечно.

        Упоредите то са Малезијом или Узбекистаном, двема земљама у којима корупција света. Новчаница највеће номиналне вредности у Малезији је она од 50 рингита - око 11 долара. У Узбекистану је 5.000 сома - што је мизерних 1,57 долара.

        То јест, политичке и финансијске установе желе да ви добровољно дођете до идеје о укидању или барем смањењу количине готовине. Ради тога су спремни да воде сву могућу пропаганду међу становништвом, како би утувили у главе људи идеје о нераскидивој повезаности између високе стопе криминала и новчаница високе номиналне вредности.

        Укратко, никакви подаци не потврђују такве тврдње. То је још једна превара, која ће им дати више могућности за реализацију личних амбиција на рачун вашег личног живота и слободе.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари