У „Сноуденовом архиву” се налази и 36.000 страница преписке НСА са ЦИА и Пентагоном

ШЕФ НСА КИТ АЛЕКСАНДЕР ПРИЗНАО ДА СЕ СНОУДЕН ДОМОГАО 50.000 ДО 200.000 ДОКУМЕНАТА АМЕРИЧКЕ ЕЛЕКТРОНСКЕ ШПИЈУНАЖЕ

  • Амерички радио НПР објавио да НСА разрађује стратегију која треба да унапред искључи „новог Сноудена”. Та стратегија ће наводно укључивати и могућност пласирања у јавност „параирајућих информација”
  • Амерички медији објављују да се Сноуден докопао и 58.000 докумената британске електронске шпијунаже

         ОДБЕГЛИ сарадник америчке Националне безбедносне агенције (НСА) Едвард Сноуден открио је и до 200.000 поверљивих докумената медијима, навео је генерални директор НСА Кит Александер.

         Након говора који је на скупу у Балтимору одржао 31. октобра, а данас преноси Ројтерс, уследила су питања и његови одговори, па је тако Александер био упитан: шта чине власти САД да спрече Сноудена да новинарима открије још поверљивих докумената.

         „Волео бих да постоји начин да то спречимо. Сноуден је поделио између 50.000 и 200.000 докумената новинарима”, казао је Александер и тај његов одговор прошао је скоро незапажено у јавности, навео је Ројтерс.

         Александер је нагласио да су та документа „причинила максималну штету НСА и нашој земљи”, према транскрипту његове изјаве коју је саопштила НСА.

         Према америчким званичницима, ниједан од материјала које је објавио „Викиликс” није имао ознаку вишу од „Secret” (тајна), док су многи документи НСА које је одао Сноуден имали ознаку „Тоp secret”, или су имали чак и печат максималне тајности. Тај материјал је укључивао и техничке детаље о шпијунским активностима САД и њених савезника.

         Иначе, Александар је оценио да се новински текстови писани на основу Сноуденових „материјала” тако пласирају да „нанесу максималну штету НСА и националним интересима САД”.

         Амерички радио НПР објавио је да НСА разрађује стратегију која треба да унапред искључи „новог Сноудена”. Та стратегија ће наводно укључивати и могућност пласирања у јавност „параирајућих информација”.

         У НСА је за минимизовање штете нанете Сноуденом задужен Ричард Леџет који је открио да амерички контраобавештајци још покушавају да утврде чега се све докопао бивши сарадник америчке електронске шпијунаже.

         Према његовим речима, „Сноуденови документи” могу се поделити у четири групе: 1. Подаци о могућностима којима НСА располаже 2.

         Обавештајни подаци и извештаји (о страним лидерима, претњама...) 3. Подаци о партнерским везама НСА са америчким компанијама или страним специјалним службама и 4. Подаци о захтевима америчких државних структура упућивани НСА.

         Ако је веровати НПР, највећу бригу у америчком државном врху изазива управо могуће обелодањивање „преписке” између НСА и Пентагона и ЦИА и других виталних државних органа САД.

         У „Сноуденовом архиву” би се могло налазити приближно 36.000 страница такве „преписке”.

         Да све буде још горе, амерички медији објављују да се Сноуден докопао и 58.000 докумената британске електронске шпијунаже.

         У Вашингтону се процењује да је Сноуден САД нанео већу штету него Викиликс који је објавио око 400.000 америчких тајних докумената.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари