У Аргентини почело суђење за удружени злочиначки подухват у америчкој режији

„ОПЕРАЦИЈУ КОНДОР“ ОСМИСЛИЛА CIA У ВРЕМЕ НИКСОНА И КИСИНЏЕРА

Хорхе Рафаел Видела и Рејналдо Бигноне

  • Оптужница латиноамеричке диктаторе и њихове сараднике терети за убиства 106 уругвајских, парагвајских, чилеанских, боливијских и перуанских држављана, људи који су отети, мучени и убијени на територији Аргентине. Плус: за убиство тројице аргентинских држављана који су отети и убијени у Бразилу
  • Од 25 окривљених за овај „злочин без граница“ (како га зову у Латинској Америци), у судницу су већ приведени бивши аргентински диктатор Хорхе Рафаел Видела и један од експонената екстремне деснице из времена војне хунте, Рејналдо Бигноне (већ осуђени на доживотну казну затвора за злочине почињене током тзв „Прљавог рата“)
  • Аргентински суд ће покушати да докаже да је CIA сво време помагала, прикривала, саветовала и финансирала латиноамеричке тајне службе, а да је обуку за „Операцију кондор“ финансирала преко „Организације за безбедност и сарадњу у западној хемисфери“ (Western Hemisphere Institute for Security Cooperation)

        СУД у Буенос Аиресу почео је суђење за удружени злочиначки подухват познат као „Операција кондор“.

       Двадесет пет челних људи из војних хунти Аргентине, Чилеа, Уругваја, Парагваја, Боливије и Бразила се терети да су током 70-их под покровитељством Сједињених Америчких Држава и на подсицај чилеанског диктатора Аугуста Пиночеа покренули здружену операцију физичке ликвидације припадника левичарске опозиције у Јужној Америци.

       Од 25 окривљених за овај „злочин без граница“ (како га зову у Латинској Америци), у судницу су већ приведени бивши аргентински диктатор Хорхе Рафаел Видела и један од експонената екстремне деснице из времена војне хунте, Рејналдо Бигноне (већ осуђени на доживотну казну затвора за злочине почињене током тзв „Прљавог рата“).

       Поред њих је на оптуженичку клупу сео и бивши пуковник уругвајске војске Мануел Кордеро, а требало би да им се придруже и аргентински функционери Сантјаго Риверос, Карлос Хумберто Кађано Тедеско, Лучано Бењамин Менендез, Антонио Ванек и још шест бивших припадника уругвајских оружаних снага чије изручење је договорено.

Хенри Кисинџер

       „Операцију кондор“ је осмислила америчка обавештајна агенција CIA, а на 10. војној конференцији која је 3. септембра 1973. одржана у Бразилу, тадашњи генерал бразилске војске Брено Борхес Фортес јавно је позвао „челнике и припаднике оружаних снага и служби безбедности Латинске Америке у заједничку акцију против комунистичке опасности која прети континенту“.

       Кључни доказ су документи FBI из 1976. са којих је скинута ознака тајности, а у којима се детаљно описују и сама завера и размена обавештајних података ради елиминисања експонената леве опозиције у Латинској Америци.

       Аргентински суд ће покушати да докаже да је CIA сво време помагала, прикривала, саветовала и финансирала латиноамеричке тајне службе, а да је обуку за „Операцију кондор“ финансирала преко „Организације за безбедност и сарадњу у западној хемисфери“ (Western Hemisphere Institute for Security Cooperation).

       Оптужница латиноамеричке диктаторе и њихове сараднике терети за убиства 106 уругвајских, парагвајских, чилеанских, боливијских и перуанских држављана, људи који су отети, мучени и убијени на територији Аргентине. Плус: за убиство тројице аргентинских држављана који су отети и убијени у Бразилу.

       Очекује се наступ више од 400 сведока оптужбе, али ће највећу пажњу привући оно што ће поводом суђења имати да каже некадашњи државни секретар САД Хенри Кисинџер, који је уз Никсона био највећи заговорник „Операције кондор“.

       Сам Кисинџер није на листи оптужених.

       Претпоставља се да ће суђење потрајати две године.

       Многи с правом постављају питање: није ли ово био случај за Међународни кривични суд у Хагу? Али, аргентинско правосуђе је, знајући да се МКС не бави случајевима у којима би се на оптуженичкој клупи могли наћи Американци, одлучило да овај поступак води самостално.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари