Турска објавила да пристаје на градњу два крака Турског тока и тражи да она продаје гас

АНКАРА БИ ДА РОК ЗА ГРАДЊУ ПОМЕРИ СА 2019. НА 2021. ГОДИНУ

Али Риза Алабојун

  • Турска пристаје да се одмах гради цевовод за транспорт 31,5 милијарди кубним метара гаса, али ће камен спотицања бити њен захтев да јој Гаспром и Русија дају право на реекспорт свог гаса у Европу. Москва је ово досад унапред искључивала као могућност

        САМО што су у Турској завршени ванредни парламентарни избори, који су донели већинску победу Партије правде и развоја Ахмета Давутоглуа, Анкара је објавила своје услове за градњу гасовода Турски ток.

        Министар енергетике и природних ресурса у претходној Давутоглуовој влади - Али Риза Алабојун - изјавио је да ће Турски ток имати два крака и да ће њима гас почети да тече 2021. године, уместо 2019. - како је првобитно планирала Москва.

        Алабојун је притом нагласио да је прво „неопходно спојити Турски ток са унутрашњим турским гасним системом“. Уз ово је поставио и други услов: да Анкара добије право на реекспорт гаса.

        Алабојун је такође објавио да раније предвиђени обим годишњих испорука (63 милијарде кубних метара) треба да буду преполовљени (сведени на 31,5 милијарди м3).

        „Преговори о градњи одједном сва четири крака Турског тока сада су обустављени. Ми досад - нагласио је турски министар - никаква одобрења нисмо давали. За договор о првобитним количинама и четири крака биће потребно време“.

        Турска је и раније наговештавала да је спремна за Турски ток уколико она буде продавац руског гаса на европском тржишту. Русија је досад била против давања Анкари права на реекспорт гаса.

        Раније је шеф Гаспрома Алексеј Милер изјављивао да ће овај руски гасни гигант са Турском закључивати нове уговоре искључиво под условом забране реекспорта.

        „Турска не може реекспортовати наш гас и нови уговори ће се на томе базирати“ - подвукао је Милер.

        Директор московског Фонда за националну енергетску безбедност Константин Симонов поводом новог става Анкаре рекао је:

        „Турска жели да буде препродавац гаса што је апсолутно неприхватљиво. То је од нас раније тражила Украјина која је инсистирала да на заједничкој граници буде купац нашег гаса, а да га она потом испоручује Европи. То, поред осталог, противречи и европским принципима трговине гасом јер се ЕУ бори против посредника и препродаваца“.

        Да подсетимо: Гаспром је раније објавио да ће 2019. године обуставити транзит гаса преко територије Украјине.

        Украјину је притом прогласио за „непоузданог партнера“ и објаснио да гасоводи Турски ток и Северни ток-2 треба да реше тај проблем.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари