Трампова Америка кренула у сузбијање утицаја Ирана на Блиском Истоку

ВАШИНГТОН СИГНАЛИЗИРА САВЕЗНИЦИМА ДА СЕ ПОТПУНО ВРАЋА

У БЛИСКОИСТОЧНУ ПОЛИТИКУ

Џејмс Матис у посети Саудијској Арабији

  • Председник САД потерао своје кључне сараднике и министре: у Авганистану и Пакистану 15-17. априла боравио његов помоћник за националну безбедност Херберт Макмастер. Одмах за њим - 24. априла - те земље је посетио и министар одбране САД Џејмс Матис. А пре тога, од 18. до 22. априла, он је имао турнеју по Саудијској Арабији, Египту, Џибутију, Израелу и Катару
  • Ново америчко руководство тежи да убеди савезнике да је привржено традиционалним стратешким циљевима на Блиском Истоку и намери да те циљеве реализује одлучније него што је то било у време администрације Барака Обаме

        ТОКОМ априла 2017-те низ високорангираних сарадника администрације Д. Трампа посетио је земље Блиског Истока и Азијско-Пацифичког региона.

        У Авганистану и Пакистану је 15-17. априла боравио помоћник председника САД за националну безбедност Х. Макмастера. Одмах за њим - 24. априла - те земље је посетио и министар одбране САД Џ. Матис. А пре тога, од 18. до 22. априла, он је имао турнеју по Саудијској Арабији, Египту, Џибутију, Израелу и Катару.

        Главна тема преговора Џ. Матиса на Блиском Истоку било је питање супротстављање Ирану и иранском утицају у региону.

        Матис је, уз остало, изјавио да је неопходно испоручити Саудијској Арабији додатних количина америчког наоружања ради победе над јеменским хуситима, који уживају подршку Техерана.

        Како указују експерти РИСИ, посете Џ. Матиса су продемонстрирале да нова администрација САД тежи да убеди своје традиционалне регионалне партнере да је на одлучним антииранским позицијама.

        У РИСИ сматрају да посете Х. Макмастера и Џ. Метиса у Авганистан, које су потом уследиле, сведоче о повећаној пажњи коју руководство САД поклања сарадњи са Кабулом и њеном развоју и авганистанској кампањи у целини.

        Те посете су се догодиле у време давања изјава о неопходности повећавања контингента америчких трупа у поменутој земљи и о потреби супротстављања утицају Русије на њену политику. 

        Јасно је уочава намера САД да појачају своју активност у Авганистану јер се у ту земљу премештају активности Исламске државе.

Шеф Пентагона у Египту

        САД, у најмању руку, настоје да тај процес задрже под својом контролом.

        Очевидно је да америчко руководство тежи да убеди савезнике да је привржено традиционалним стратешким циљевима на Блиском Истоке и намери да те циљеве реализује одлучније него што је то било у време администрације Б. Обаме.

         Такав приступ се изражава и кроз идеју активног супротстављања Ирану у оквирима целог региона.

        РИСИ напомиње да је такав процес пре неког времена протицао и на „европском правцу“.

        Тамо су амерички руководиоци серијом посета покушали да учврсте имиџ САД код њихових савезника из NATO и да њихове редове збију око идеје заједничком парирању „ревизионистичкој политици“ Русије.

        У целини, помињане посете су оцртале стандардну схему држања нове америчке администрације: прво убацуј идеје и изјаве срачунате на опипавање које ће узбудити савезнике, а онда се враћај на традиционалније позиције ради смиривања испровоцираних емоција.

        Ако је Д. Трамп у време изборне кампање изјављивао да европски савезници, као и Саудијска Арабија дају недовољан допринос својој безбедности и злоупотребљавају америчку политичку подршку - његова администрација је у првој половини 2017-те почела да се креће у супротном смеру.

        Она је потврдила да Вашингтон, као и досад, заједно са својим стратешким партнерима тврдо стоји против земаља и покрета које саме САД или њихови регионални савезници доживљавају као претњу.

        Намеће се закључак да су такве осцилације у приступу смишљене и да су у функцији подизања америчког статуса и вредности сарадње са САД у очима савезника како би се од њих добили уступци на плану расподеле терета војних расхода.

        Али, још је важније што је ова серија дипломатских турнеја срачуната на решавање имиџ-задатака и да треба да сигнализира да се Вашингтон потпуно „враћа“ у регионалну политику на Блиском и Средњем Истоку - оцењује РИСИ.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари