Трампа покушавају да зауставе и по цену распаљивања „рата“ између белаца и црнаца

НЕРЕДИ НА ТРАМПОВИМ ИЗБОРНИМ СКУПОВИМА НАЈВИШЕ ОДГОВАРАЈУ ХИЛАРИ КЛИНТОН

Нереди у Чикагу

  • Пред стадионом у Чикагу била је и организована група Трампових противника која успела је да уђе дворану и да заузме позиције поред „сцене“. Било их је неколико десетина. Још око двеста се распоредило по трибинама стадиона. Око самог стадиона се окупило још приближно 2,5-3 хиљаде антитрамповских активиста
  • Акција је била испланирана унапред, чак врло брижљиво. Новинарка листа Politico Кејт О’Брајан била је унапред обавештена о целој акцији и стигла је у универзитетски камп цела четири дана пре Трамповог митинга. Већ у недељу, 13. марта, на сајту тог листа појавио се чланак који је детаљно описао припреме и реализацију завере да се онемогући наступ Доналда Трампа
  • Том акцијом су руководили представници социјалистичких и анархистичких ћелија а такође људи из покрета Black Lives Matter. Координација њихових дејстава остваривана је преко мобилне апликације WhatsApp
  • На Трампов митинг у држави Канзас покушало да продре најмање 500 његових противника, али су их онемогућили чувари реда који су поново употребили бибер-спреј
  • Трампа на овај начин покушавају да представе као расисту и фашисту, са скривеном поруком - замислите само шта вас чека ако он постане председник државе. Међутим, њега вероватно неће успети да зауставе...

Пише: Дмитриј ДРОБЊИЦКИ, американолог             

        ПОЧИЊЕ нова етапа предизборне трке у САД.

        Није реч о управо завршеним републиканским кокусима у држави Вајоминг и партијском конгресу у Федералном округу Колумбија. То су били предизбори без великог значаја јер се на њима делило мало делегатских гласова за партијску конференцију републиканаца која ће одлучивати о номинацији за шефа државе.

        Долази такозвани други суперуторак (15. марта) - дана када ће бити одржани предизбори обе партије у пет држава (Флорида, Илиноис, Охајо, Мисури и Северна Каролина). Борба ће се водити за неколико стотина делегатских гласова, а код републиканаца ће на Флориди, у Охају и Мисурију - победник добити све.

        Предизбори се примичу свом кулминационом моменту, али почетак нове етапе политичке борбе уопште није повезан са тим.

        У суботу ноћу - 12. марта - предизборне битке су се пренеле на улице америчких градова.

        Присталице и противници лидера републиканских предизбора - Доналда Трампа - нашли су се лицем у лице, чак је дошло до физичких обрачуна. Морала се умешати полиција.

        Трамп је планирао сусрет са својим присталицама на стадиону Универзитета Илиноис у Чикагу. Људи из целе те државе кренули су ка месту митинга. Многи су стигли доста раније и стали у ред за улазак на стадион.

        Неки су чекали и по 12 сати. Уочи Трамповог наступа, унутар стадиона већ је било 6-7 хиљада његових присталица, а још неколико стотина је стајало у реду да би ушло.

        Међутим, пред стадионом нису били само они који су хтели да чују председничког кандидата. Организована група Трампових противника успела је да уђе унутра и да заузме позиције поред „сцене“. Било их неколико десетина.

        Још око двеста се распоредило по трибинама стадиона. Око самог стадиона се окупило још приближно 2,5-3 хиљаде антитрамповских активиста.

        Акција је била испланирана унапред, чак врло брижљиво. Новинарка листа Politico Кејт О’Брајан била је унапред обавештена о целој акцији и стигла је у универзитетски камп цела четири дана пре Трамповог митинга.

        Већ у недељу, 13. марта, на сајту тог листа појавио се чланак који је детаљно описао припреме и реализацију завере да се онемогући наступ Доналда Трампа.

        Том акцијом су руководили представници социјалистичких и анархистичких ћелија а такође људи из покрета Black Lives Matter. Координација њихових дејстава остваривана је преко мобилне апликације WhatsApp.

        Према плану завереника, у тачно одређеном моменту - основне снаге протеста требало је да стигну до стадиона. Тај маневар је успео. Међутим, полиција је осетила да нешто није у реду и опколила је целу територију, а затим је и оградила мобилним металним препрекама. То је највероватније помогло да се избегне најгори сценарио развоја догађаја.

         Унутар стадиона, завереницима је дириговао магистрант Натанијел Луис, који је истовремено и активиста Black Lives Matter. Претпостављам да је поменута новинарка његово име изменила. У сваком случају, сви су од њега чекали команду преко WhatsApp. Сасвим конкретно: учесници протеста је требало да у време Трамповог говора почну да - сви истовремено - извикују антитрамповске пароле, а група од пет-седам људи да се пробије на сцену и да му отме микрофон.

        Активисти афроамеричког покрета Black Lives Matter су на овакав начин већ онемогућавали скупове Бернија Сандерса и Криса Кристија.

        Толико добро припремане акције против Трампа дотад није било. По правилу, мање групе учесника протеста прилично брзо су неутралисане и избациване са митинга. То је чинило обезбеђење или сами учесници митинга.

        Међутим, Трампови противници у Чикагу нису имали намеру да се тако лако предају. Тог дана је изгледало да ће успети.

        Сам Трамп је каснио на митинг. Ситуација у сали се усијавала. Почели су вербални окршаји. Организована група поред трибине, коју су готово у целини чинили црнци и латиноси, почела је да привлачи озбиљну пажњу.

        Трамп је већ био обавештен о ономе што се догодило од свог обезбеђења распоређеног у сали. Зато је на крају одлучио да откаже предизборни скуп. Микрофон је узео његов представник и окупљенима се захвалио што су дошли и извинио због отказивања. Истовремено их је замолио да се „мирно разиђу“.

        Али, није се све то могло завршити мирно. Трампове присталице су непогрешиво идентификовале виновнике отказивање митинга и кренуле на њих. Убрзо је почело „гурање“. Дописница Politico о томе је написала: „Почела је конфронтација са демонстрацијом снаге. Трампове присталице против оних који су против њега протестовали. Белци против црнаца“.

        Запамтимо ову формулацију.

        Полиција и обезбеђење реаговали су изненађујуће брзо и уиграно. У сали и на чикашким улицама те вечери је било ухапшено свега 12 људи. Притом нико није завршио у болници, мада је полиција испред стадиона била принуђена да употреби бибер-спреј.

        Следећег дана, на Трамповом митингу у држави Охајо такође је дошло до покушаја пробоја на трибину, али је био брзо пресечен.

        У понедељак је на Трампов митинг у држави Канзас покушало да продре најмање 500 његових противника, али су их онемогућили чувари реда који су поново употребили бибер-спреј.

        Реакција Трампових противника у мејнстрим-медијима била је муњевита: за све је била оптужена нападнута страна. Тврдило се да је Трамп крив што на његовим скуповима „влада токсична атмосфера мржње“. Тврдило се: Трамп - то је насиље. Трамп - то је расизам. Јесте ли се присетили оног: белци против црнаца?

        Телевизијске компаније одмах су се повезале са Трамповим ривалима-републиканцима и почели да их „навијачки“ питају: имају ли намеру да одустану од обећања да ће подржати Трампа ако он постане председнички кандидат републиканске странке.

        Марко Рубио и Џон Кејсик су са радошћу саопштили да ће „о томе озбиљно размислити“. Треба одати признање Теду Крузу који није „пао на провокацију“. Он је искритиковао Трампа, али је указао да ипак треба разликовати протесте (на које свако има право) и злонамерно онемогућавање туђих скупова.

        Пропагандна машинерија је већ радила пуном снагом. Трамп је расиста. Трамп је фашиста. Гледајте шта се догађа. Шта ће тек бити ако он постане председник...

        Више сам него уверен да су за следеће предизборне скупове Доналда Трампа већ припремљене организоване група рмпалија изабраних по принципу расне чистоте - да би црнци и латиноси били против белаца - који ће провоцирати насиље и нереде.

        Ако полиција не дозволи масовне физичке обрачуне и наредба „црнци против белаца“ не профункционише - иницијаторима може послужити и „полиција против црнаца“. Медији ће бити у приправности и подсетиће не нереде на расној основи у Фергусону, Балтимору, Њујорку и Чикагу 2014-те и 2015-те.

        Крив за све то биће Трамп. Тактика борбе против њега готово да не може да омане. Он ће фигурирати као једини кандидат (за председника САД) чији скупови „провоцирају насиље“, једини на којима долази и до „конфликата на расној основи“.

        Дакле: ако естаблишмент досад никако није успевао да докаже да је несистемски кандидат расиста и фашиста - сада ће о томе сведочити телевизијска слика.

        Чак и ако Трамп откаже све своје предизборне скупове (а већ то би био озбиљан пораз) - расно чисти демонстранти врелог срца почеће да нападају његове изборне штабове.

        Уцена ће бити сурова: или излази из изборне трке - или ћемо наставити да „доказујемо“ да си расиста.

        Привлачи пажњу и то што се са Трамповим присталицама сукобљавају и споре (а понекад и туку) уопште не фанатичне присталице његових изборних ривала из Републиканске партије. Чак и да су плакати социјалисте Бернија Сандерса, који су примећени за време нереда у Чикагу . по свему судећи чиста провокација.  

        Једини кандидат коме одговара разигравање расне карте је - Хилари Клинтон. Она једина има и полуге утицаја на омладинске леве и црначке организације.

        За њу - са великим задовољством - раде и мејнстрим медији.

        Судећи по свему, Доналда Трампа на републиканским предизборима ипак неће бити могуће зауставити.

        Опробавање снага у Илиноису, Охају и Канзасу - биће припрема за финале у којем ће се - како су уверени у штабу Хилари - срести Клинтонова и Трамп.

        Зато је за Трампа било било веома неразумно што је оптужио Сандерса.

        Да сам на Трамповом месту, ја бих уочи другог суперуторка телефонирао демократском-социјалисти: „Хало, Берни. Здраво, Доналд овде. Како могу да ти помогнем?“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари