Трамп намерно наредио ракетирање Сирије усред посете Си Ђинпинга

ОБАВЕСТИО СВОГ ВИСОКОГ ГОСТА О НАПАДУ – ТЕК КАДА ЈЕ БИО УВЕЛИКО ПОЧЕО

  • Московски експерт за Далеки Истока, Андреј Островски, сматра да је Трамп желео да Сију продемонстрира да САД не одустају од своје глобалне доминације. Једино није сасвим сигуран да ли је ракетирање Сирије било „специјална представа за председника Кине”
  • У свету су се већ појавила поређења „Трамповог чина” са Трумановим обавештавањем Стаљина да су САД бациле атомску бомбу на Хирошиму. Утолико је – како процењују – напад на Сирију у време Сијевог боравка у Трамповој резиденцији на Флориди „смишљено понижавање Кине” за које ће, пре или касније, уследити „кинеска освета”
  • Неки аналитичари и спољнополитички коменатори мисле да Трамп забија клин између Русије и Кине. Други процењују да он Кини нуди поделу зона утицаја – и у трговини и на војном плану – која би дугорочно била у интересу САД

         ДОНАЛД Трамп изјавио је вечерас после састанка с председником Кине Си Ђинпингом на свом имању на Флориди, да се међу њима већ развио „изванредан однос”.

         Трамп је раније критиковао Кину и означио је као могућу претњу за САД.

         Амерички лидер је новинарима рекао да су он и Си постигли „огроман напредак” већ у свом првом разговору, и да верује да ће „многи потенцијално врло лоши проблеми бити решени”.

         Си је рекао да су две делегације размотриле важне теме и успоставиле пријатељски, радни однос. Он је рекао да сматра да ће Кина и САД развити односе и истакао обострану историјску одговорност за мир и стабилност у свету.

         У свету се већ распламсала дебата: шта је Трамп желео да постигне ракетним нападом на Сирију усред посете САД кинеског лидера?

         Сви се слажу у једном: не ради се о случајној временској подударности.

         Неки су тврдо уверени да је напад на Сирију порука самој Кини, пре свега поводом спорних стрва у Јужном Кинеском мору, а мањина верује да је по среди демонстрација онога што Вашингтон може да приреди Северној Кореји.

         Они који процењују да је „главна порука” била упућена Пекингу скрећу пажњу на чињеницу да је из Беле куће откривено да је Трамп Сију рекао за напад на Сирију тек када је он увелико био почео.

         За Кинеза је ’утешна награда’ требало да буде Трампово наглашавање да је он први светски лидер коме се то саопштава.

         Председник САД, наравно, није могао да не зна да је Пекинг и данас официјелно поновио: Кина поштује избор сиријског народа који је изабрао Башара Асада.

         Московски експерт за Далеки Истока, Андреј Островски, сматра да је Трамп желео да Сију продемонстрира да САД не одустају од своје глобалне доминације. Једино није сасвим сигуран да ли је ракетирање Сирије било „специјална представа за председника Кине”.

         У свету су се већ појавила поређења „Трамповог чина” са Трумановим обавештавањем Стаљина да су САД бациле атомску бомбу на Хирошиму.

         Утолико је – како процењују – напад на Сирију у време Сијевог боравка у Трамповој резиденцији на Флориди „смишљено понижавање Кине” за које ће, пре или касније, уследити „кинеска освета”.

         Има и процена да је Обамин наследник у Белој кући Сију фактички поручио: ово је понуда нових специјалних односа, за напад на Сирију прво смо обавестили тебе а не било ког од западноевропских савезника.

         Трамп је пре тачно недељу дана – у интервјуу Финанциал Тимес – Кину довео у безизлазну ситуацију, рекавши:

         „Господин Си нам мора помоћи у случају Северне Кореје јер ће иначе наш одговор бити унилатерал”.

         Неки аналитичари и спољнополитички коменатори мисле да Трамп забија клин између Русије и Кине. Други процењују да он Кини нуди поделу зона утицаја – и у трговини и на војном плану – која би дугорочно била у интересу САД.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари