Тилерсон оптужио Кину да подрива светски поредак, а Индији нуди стратешко партнерство

„МИ ЋЕМО ИМАТИ ВАЖНЕ ОДНОСЕ СА КИНОМ, АЛИ... НИКАДА КАО СА ДЕМОКРАТСКОМ ИНДИЈОМ“

Рекс Тилерсон

  • У вашингтонском Центру за стратешка и међународна истраживања, државни секретар САД рекао и ово: „У току је дубока трансформација која ће у наредних 100 година имати далекосежне последице: Сједињене Државе и Индија све више постају глобални партнери чији се стратешки интереси подударају... У овом периоду неопредељености... Индији је потребан поуздани партнер на светској арени. Желим да се зна: САД су такав партнер с обзиром на заједничке вредности, сагледавање глобалне стабилности, мира и просперитета“

        АМЕРИЧКИ државни секретар Рекс Тилерсон оптужио је Кину да је провокационим дејствима у Јужном Кинеском мору подрила међународни поредак.

        Притом је навео да Кина упућује изазов „светском поретку и нормама за које се залажу САД и Индија“.

        Шеф америчке дипломатије овако је наступио на дан отварања у Пекингу XIX конгреса Комунистичке партије Кине. Након што је Си Ђинпинг - на његовом отварању - објавио да ће његова земља повећавати потенцијале својих оружаних снага.

        Тилерон Индију није поменуо тек тако.

        У наступу који је имао у вашингтонском Центру за стратешка и међународна истраживања, рекао је и ово:

        „У току је дубока трансформација која ће у наредних 100 година имати далекосежне последице: Сједињене Државе и Индија све више постају глобални партнери чији се стратешки интереси подударају. Индуси и Американци теже демократији и имају заједничко виђење будућности. Стратешко партнерство Вашингтона и Њу Делхија ослања се приврженост владавини права, слободи поморске пловидбе, универзалним вредностима и слободи трговине...

        ...У овом периоду неопредељености... Индији је потребан поуздани партнер на светској арени. Желим да се зна: САД су такав партнер с обзиром на заједничке вредности, сагледавање глобалне стабилности, мира и просперитета“.

        Тилерсон је истовремено оценио да Кина раст своје економије и моћи у целини обезбеђује „мање одговорно него Индија“.

        У завршници наступа, ипак је нагласио:

        „Ми ћемо имати важне односе са Кином. Али, са Кином - чије је друштво недемократско - никада нећемо имати односе какве можемо имати са великом демократском земљом (Индијом)“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари