Тајни затвори CIA у Пољској нису измишљотина

И ПОЛИТИЧАРИ У ВАРШАВИ ПРИЗНАЈУ ДА СУ У ТИМ КАЗАМАТИМА

МУЧЕНИ ПРИПАДНИЦИ АЛ КАИДЕ И ДРУГИХ РАДИКАЛНИХ ПОКРЕТА

Tајни затвор CIA у селу Старе Кејкуте

  • Пољаци су за прекорачење овлашћења већ окривили бившег шефа обавештајне службе Збигњева Сементковског
  • Сада у Варшави већ нагађају: да ли ће бити још кривичних пријава, јер, бивши председник Пољске Александар Квашњевски и његова влада нису могли да не знају за проблематичну сарадњу са Американцима
  • Данас нема никаквих сумњи: да су у Пољској постојали такви затвори и да су у њима људи мучени. То је кршење пољског устава, европских закна о људским правима и многих других. Зато сам уверен да ће неко пре или касније за то одговарати - уверен је посланик у пољском Сеиму, члан партије Покрет Поликота Анджеј Розенек

        ТАЈНИ затвори CIA у Пољској проверена су чињеница, а не измишљотина заговорника теорије завере, а не нечије подметање. Сада чак и локални политичари признају: у казаматима америчке обавештајне службе на територији Пољске мучени су припадници Ал Каиде и других радикалних покрета.

       У Пољској је већ постављено питање - ко ће одговарати?

       Кад су руски новинари покушали да се приближе једном од тих затвора не територији Пољске, људи у униформама су се брзо појавили. Заправо: чим су приметили камеру. Затвор има више него довољно својих камера. „Гледају“ у свим правцима дуж ограђеног простора бодљикавом жицом.

       Иначе, иза дупле ограде налази се шума, а иза шуме наставни центар пољске обавештајне службе, на 200 км од Варшаве. Разговор са припадницима специјалне службе био је стандардан: прегледали су им документа и одмах прешли на руски језик, још док су им копирали пасоше.

       Пољско сеоце Старе Кејкуте, које може да се обиђе за само два минута, постало је 2005. светски познато место. Тада је први пут било јавно речено: овде се, иза бодљикаве жице, налази тајни затвор CIA. Пољске власти су одмах то негирале и рекле да се ради о злонамерним гласинама.

       То је стварно могла да буде измишљотина: село, десетак кућа, поред напуштеног војног аеродрома „Шимани“ са зарђалим вратима. А онда су уседиле сензационалне тврдње - у почетку новинара: да су почетком 2000. године на овом месту слетели авиони са заробљеним припадницима Ал Каиде, а да су одатле аутомобилима са затамљеним стаклима одвожени у базу у Старе Кејкуте. У посебну зграду, кроз посебан улаз. И да су ту били предавани Американцима.

       Пољско тужилаштво је било приморано да 2008. године да отвори истрагу, потом и да окриви за прекорачење овлашћења бившег шефа пољске обавештајне службе Збигњева Сементковског.

       Сада у Пољској већ нагађају: да ли ће бити још кривичних пријава, јер, бивши председник Пољске Александар Квашњевски и његова влада нису могли да не знају за сарадњу те врсте са Американцима.

       „Данас нема никаквих сумњи: да су у Пољској постојали такви затвори и да су у њима људи мучени. То је кршење пољског устава, европских закна о људским правима и многих других. Зато сам уверен да ће неко пре или касније за то одговарати“ - уверен је посланик у пољском Сеиму, члан партије Покрет Поликота Анджеј Розенек.

       „Пољски случај“ највише штрчи, али није једини. Швајцарски сенатор Дик Марти водио је своју личну истрагу и одмах утврдио да се у тражењу „црних рупа“ CIA не треба ограничавати само на Пољску.

       И у суседној Литванији је 2009. године био откривен тајни затвор CIA. На само 20 километара од престонице те земље Виљнуса. Ова прибалтичка република једина је почела и завршила истрагу, тврдећи да није открила никакве „конкретне чињенице“.  

       „Американци су објавили информацију да се Литванија налазила међу земљама чија је територија била коришћена у такозваном „истражном програму“. Покушавали смо да утврдимо да можда нису високи функционери из безбедносних структура прекорачили своја овлашћења, да ли су кришили литванске законе. Истрага је била завршена веома брзо. У нашим закључцима је речено: у Литванији су били створени услови за доставу и обезбеђење затвореника, међутим чињенице о њиховом робовању нису утврђене. Услова за њихово утврђивање је било, али чињенице нису потврђене“ - објавио је председник Комитета Сејма Литваније за питања националне безбедности и одбране и шеф Комисије за истрагу тајних затвора CIA Арвидас Анушаускас.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари