Тајне службе Велике Британије добијају широка овлашћена за ухођење сопствених грађана

БРИТАНСКО УДРУЖЕЊЕ НОВИНАРА: ЗАКОН ЈЕ ДРАКОНСКИ И АНТИДЕМОКРАТСКИ

  • Financial Times посебно наглашава да британске тајне службе добијају и право да директно „улазе“ у компјутере и друге електронске апарате грађана. Додуше: уз претходно добијену дозволу коју ће давати специјално тело које ће чинити „независне судије“ и комесар којег ће именовати влада
  • Истовремено је Ендрју Фоксал, експерт истраживачког центра Henry Jackson Society , који постоји при парламенту Велике Британије, јавно је затражио да се пред „суд јавности“ износе сви контакти Британаца са представницима руских власти и (или) медија!
  • Главни уредник журнала Politics First Маркус Пападопулос поводом његових идеја и захтева упозорио је: «Извештај Henry Jackson Society је подстрекачки и потенцијално опасан документ, који мора осудити ко верује у слободу речи. Тај извештај је лов на вештице. Оно који нешто изјављују за руске медије нису ни идиоти ни издајници“

          БРИТАНСКИ Дом лордова потврдио је закон о овлашћењима оних који воде истраге. Упркос томе је полицији и тајним службама права без преседана за ухођење сопственх грађана.

          Заправо: нема сумње – баш зато.

          Како је објавио Financial Times, закон ће ступити на снагу до краја месеца, а инцирала га је – док је још била министар унутрашњих послова – актуелна премијерка Тереза Меј.

          Нови закон, примера ради, обавезује интернет-провајдере, фирме које се баве мобилном телефонијом и компаније које се баве софтвером да годину дана чувају све информације о активностима својих клијената. А тајним службама и владиним организацијама даје широки доступ тим информацијама које – на њихов захтев – могу бити дешифроване.

          Посебни налог за то је потребан само у неким случајевима. На пример: када полиција покушава да установи одакле неком новинару нека информација.

          Financial Times посебно наглашава да британске тајне службе добијају и право да директно „улазе“ у компјутере и друге електронске апарате грађана. Додуше: уз претходно добијену дозволу коју ће давати специјално тело које ће чинити „независне судије“ и комесар којег ће именовати влада.

          Закон ће се убрзо појавити иако су му се противили и Apple, Google, Microsoft, Facebook и Twitter.

          Шеф Националног савеза новинара Велике Британије Мишел Стејнстрит назвала је нови закон „драконским“ и супротним демократским принципима.

          Међутим, ово уопште није све.


Мишел Стејнстрит

          Експерт истраживачког центра Henry Jackson Society , који постоји при парламенту Велике Британије Ендрју Фоксал јавно је затражио да се пред „суд јавности“ износе сви контакти Британаца са представницима руских власти и (или) медија!

          Фоксал је уверен да би то повећало сазнања Запада о о природу руског режима.

          Чак је пласираоидеју да цела Европа прави „шему личних и организационих веза политичара леве и десне оријентације са њиховим руским колегама».

          Фоксал тврди да леви и десни политичари добијају новац из Москве и зато предлаже да се у парламентима западноевропских земаља успостави законска обавеза политичара а пријављују своје наступе у страним медијима и да открију – добијају ли новац из других земаља.

          Он се посебно острвио телеканал RT и радио-станицу Sputnik.

Ендрју Фоксал

          Главни уредник журнала Politics First Маркус Пападопулос поводом његових идеја и захтева рекао је:

          «Извештај Henry Jackson Society је подстрекачки и потенцијално опасан документ, који мора осудити ко верује у слободу речи. Тај извештај је лов на вештице. Оно који нешто изјављују за руске медије нису ни идиоти ни издајници“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари