Шверцом миграната у Европу бави се 40.000 криминалаца који годишње обрну 5-6 милијарди долара

МЕЂУ ЊИМА ЈЕ НАЈВИШЕ ТУРАКА, АЛИ ИМА И БУГАРА, ЕГИПЋАНА, СИРИЈАЦА, ПОЉАКА, СРБА, ПАКИСТАНАЦА…

  • Еуропол тврди да су у све укључене неке банке, а да постоји 230 "жаришта", места преко којих се шверцују мигранти у Унију. Главне "вруће тачке" изван ЕУ су: Измир, Истанбул, Мисрата, Триполи, Бенгази, Аман, Бејрут, Алжир, Казабланка, Оран и Каиро. А унутар Европске: Атина, Солун, Кале, Пасау, Беч, Будимпешта, Минхен, Рим, Торино, Милано, Зебриж, Париз, Мадрид, Стокхолм, Варшава и Хамбург
  • За одлазак неког мигранта у ЕУ, укључујући децу, кријумчарима се плаћа између 3.000 и 5.000 долара

         ДОК је европска јавност са запрепашћењем сазнала да су се код обала Египта поново удавила 163 мигранта, а немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила да ће и с Египтом и неким афричким земљама ЕУ склопити споразум о сузбијању илегалне имиграције као с Турском, Еуропол је објавио да су Турци главни кријумчари илегалних имиграната у Европу.

         Еуропол, полицијска агенција ЕУ, такође је обелоданила да је годишња зарада кријумчара миграната само прошле године била између пет и шест милијарди долара, да се "велики део промета тог новца одвија илегалним банкарским каналима, али организовани криминал, кријумчари широко користе и легални бизнис с новцем".

         Турци су најбројнији међу 40.000 организованих криминалаца који шверцују мигранте, а међу њима су и Бугари, Египћани, Сиријци, Ирачани, Пољаци, Пакистанци, Румуни, Тунижани, Срби и људи с Косова.

         Има 230 "жаришта", места преко којих се шверцују мигранти у Унију, а главне "вруће тачке" изван ЕУ су Измир, Истанбул, Мисрата, Триполи, Бенгази, Аман, Бејрут, Алжир, Казабланка, Оран и Каиро.

         "Вруће тачке" унутар Европске уније су, казују подаци Еурополовог центра за сузбијање илегалне имиграције: Атина, Солун, Кале, Пасау, Беч, Будимпешта, Минхен, Рим, Торино, Милано, Зебриж, Париз, Мадрид, Стокхолм, Варшава и Хамбург.

         Ангела Меркел, на скупу земаља "балканске руте избеглица" јуче одржаном у Бечу, који није дао никакве опипљиве резултате, рекла и да ће ЕУ агенција за заштиту спољних граница Фронтекс послати особље и на грчко-македонску границу, док је аустријски канцелар Кристијан Керн нагласио да ЕУ "мора обезбедити своје спољне границе, јер морамо бити ми ти који одлучујемо ко долази у Европу, а не кријумчарске организације".

         Полицијска агенција ЕУ је навела да су, после затварања "западнобалканске руте" за мигранте, организоване мреже криминала показале изузетну вештину у прилагођавању и, "уз знатно веће цене услуга", отвориле нове путеве из севера Африке, мада брине и то што кријумчарење миграната преко Бугарске расте.

         Египатске власти и власти држава на северу Африке имају податке, како је пренео француски лист Монд, да само у Египту сада има пет милиона илегалних имиграната, на обалама Либије 400.000 миграната, из земаља тог подручја који чекају да се докопају Европе и да је међу њима све више малолетне деце која су жртве сексуалног насиља и свакојаког тлачења.

         Египатски званичници су рекли да се за одлазак неког мигранта, укључујући децу, у ЕУ кријумчарима плаћа између 3.000 и 5.000 долара.

         На великом управо одржаном скупу специјализованих европских стручњака у седишту Еуропола у Хагу, утврђено је и да "терористи могуће користе средства од шверца миграната да би постигли своје циљеве" и да "је све већа опасност да страни терористички борци искористе прилив миграната да би ушли у Европску унију".

         Такође је указано на чињеницу да је "корупција кључни чинилац за кријумчарање миграната" и да су "типични примери корупције подмићивање полицајаца и цариника да би се омогућио прелазак граница без провере".

         Уз посебно упозорење да "све то собом носи велику опасност тероризма и екстремизма" и да "нарастајући притисак миграната који би да се докопају ЕУ изазива све већу забринутост да путеве и мреже шверца миграната користе за инфилтрирање у Европску унију и потенцијални терористи (страни екстремистички борци)".

         "Такође постоји оправдана забринутост да се терористичке организације ослањању на кријумчарење миграната да би стекле додатне приходе".

         (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари