Швајцарци траже да им држава свима плаћа по 2.040 евра месечно зато што су - Швајцарци

ИНИЦИЈАТОРИ РЕФЕРЕНДУМА ТРАЖЕ „ФИНАНСИЈСКУ СИГУРНОСТ ЗА ЧИТАВУ ПОПУЛАЦИЈУ ЗЕМЉЕ”

  • „Власти су љуте јер сада то морају да ураде“, казао је Ено Шмит из иницијативе „Основни генерацијски приход” (Генератион Басиц Инцоме) и додао да њихов циљ није да сви људи буди једнаки, већ да сви Швајцарци имају нормалан живот

         ГРАЂАНСКИ активисти у Швајцарској траже од државе да распише референдум о предлогу да се уведе основна плата за све одрасле.

         Сасвим конкретно: Комитет за грађански активизам тражи да сви одрасли грађани Швајцарске, без изузетка, примају од државе месечну плату од 2.500 швајцарских франака (2.040 евра) ради обезбеђења финансијске сигурности за читаву популацију земље.

         Са овим захтевом су се огласили након што су прикупили више од 100.000 потписа, колико је потребно као услов за расписивање референдума.

         Довезли су их у парламент у Берну испред којег су истоварили камион са осам милиона кованица од по пет рапена (јединице мање од франка), по једну кованицу за сваког становника Швајцарске.

         Швајцарски закони допуштају грађанима да организују популарне иницијативе које омогућују усмеравање гнева јавности у директну политичку активност. У тој земљи се годишње обично одржава по неколико референдума.

         У марту ове године су тако швајцарски гласачи изгласали увођење једне од најоштријих контрола над платама руководилаца компанија, па су јавна предузећа морала акционарима да дају право гласа о компензацији за руководиоце.

         У Швајцарској је за 24. новембар заказан референдум о ограничењу месечне плате за руководиоце на износ једнак годишњој плати најслабије плаћеног радника компаније, што се назива иницијативом 1:12.

         „Власти су љуте јер сада то морају да ураде”, казао је Ено Шмит из иницијативе „Основни генерацијски приход” (Генератион Басиц Инцоме). Он је додао да њихов циљ није да сви људи буди једнаки, већ да сви Швајцарци имају нормалан живот.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари