Сумњивији им Карл Маркс од Адолфа Хитлера

АМЕРИЧКИ КОНЗЕРВАТИВНИ НАУЧНИЦИ И ПРОФЕСОРИ САЧИНИЛИ

РАНГ-ЛИСТУ ДЕСЕТ „НАЈШТЕТНИЈИХ КЊИГА“

  • На прво место ставили „Комунистички манифест“, на друго Хитлеров „Mein Kampf“

        КОНЗЕРВАТИВНИ амерички портал Human events анкетирао је 15 познатих америчких конзервативних научника и политичара да би направио листудесет најштетнијих књига које су обележиле 19. и 20. век. Сваки анкетирани је номиновао наслове, а затим гласао за све предложене књиге.

       Од огромног броја предложених књига, на крају је „победио”, односно највише гласова добио „Комунистички манифест”. И тако за круг око Human events  постао „најштетнија књига свих времена”

       Замислите: Хитлеров „Mein Kampf“ нашао се на другом мјесту. Американци су на овај начин продемнстрирали оно што је показао и Други светски рат: да им је Хитлер ближи од маркса и Енгелса.

       На трећем месту се нашла књига цитата Мао Цедунга која садржи мисли и изреке оснивача Народне Републике Кине, великог кормилара кинеске револуције и вође Комунистичке партије Кине.

       „Сексуално понашање човека самца“ - књига сексолога Алфреда Кинса која описује аморална понашања и сексуалне изопачености - „освојила“ је четврто место.

„Комунистички манифест”

       Даљи редолсед је овај:

       5. „Демократија и образовање“ Џона Дјуиа. А осумњичена је да је антирелигиозна и да одриче општеприхваћени морал.

       6. Марксов „Капитал“  - зато што доказује штетност капитала за друштво и најављује незаустављива победу комунизма који ће једини бити у стању да реши економске противречности у друштву и држави”. Тако је Маркс два пута доспио на црну листу.

       7. „Тајна женствености“ Бети Фриден.

       8. „Курс филозофије позитивизма“ Огиста Конта, мада су му  анкетирани признали да је књига интересантна и да читаоцу не може много да нашкоди.

       9. „С оне стране добра и зла“ Фридриха Ничеа - философски афоризми и трактати сабрани у овој књизи уврштени су у штетну лектиру „зато што представљају дискриминациону теорију натчовека”. Не може јој се, међутим, признају анкетирани, оспорити привлачност која проистиче из магнетизма Ничеовог генија.

       10. „Општа теорија запошљавања процента и новца“, економисте Џона Мајнера Кејнса. Оптужница „терети“ књигу и њеног аутора за пропаганду утицаја државе на економику земље.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари