Суд затражио од Морсија да обуче бело затворско одело

У КАИРУ ПОЧЕЛО ОТВОРЕНО СУЂЕЊЕ ЗБАЧЕНОМ ШЕФУ ДРЖАВЕ

- НОВО РОЧИШТЕ У ЈАНУАРУ

Мухамед Морси

  • Мухамед Морси на почетку процеса овјавио да је он и даље „легитимни шеф државе“ и наставио: „Позивам председника суда да не учествује у овом преврату и да ми омогући да извршавам моје обавезе председника Републике“

        БИВШИ председник Египат Мохамед Морси - коме је у Каиру почело отворено суђење - изјавио је да је он и даље легитимни шеф државе.

        „Позивам председника суда да не учествује у овом преврату и да ми омогући да извршавам моје обавезе председника Републике“, - рекао је он.  

        „Ја сам легитимни председник ове земље! Ја сам ваш легитимни руководилац, а ви нисте ништа! - рекао је Морси,  обраћајући се иза решетака судском колегијуму, а преноси ТВ канал Ал-Арабија. - Не прихватам чињеницу, да је арапско правосуђе постало параван за криминални војни преврат и издају“.   

        Судија је пре тога прекинуо процес, затраживши од Морсија да се пресвуче у затворско одело „у складу са правилима“.

        Бивши председник је одбио да обуче робијашку кошуљу, појавивши се у судници у грађанском оделу. Међутим, у складу са постојећим у египатском правосуђу нормама, оптужени на суђењу мора да буде обучен у белу одежду какву добијају сви који се налазе у истражном притвору.

        У тим тренуцима су оптужени и његове присталице, које су се налазиле у сали, почели да узвикују увредљиве пароле на рачун судија и војске, ометајући рад суда.  

        У међувремену одбрана бившег председника успела је да поднесе жалбу, изјавивши да у данашњем виду судски процес противречи закону. Конкретно, позвала се на тренутно неважећи устав из 2012, у складу са којим легитимно изабрани председник државе може да одговара само пред специјалним судом на челу са председником Врховног уставног суда.  

        Ново рочиште је заказано за јануар.  

        Иначе, немирно је било изван зидова Полицијске академије, где се одвијао судски процес.

        Неколико стотина присталица бившег председника нападају  новинаре, гађало је сниматељске екипе камењем и на све начине ометало њихов рад.

        Репортери са лица места јављају да су исламисти спремни да разговарају само са катарским ТВ каналом Ал Џазира, који се сматра за главно гласило Муслиманске браће на Блиском Истоку.  

        Оптужбе против Морсија су везане за догађаје од 5. децембра, када су се антиисламистичке снаге окупиле око председничке резиденције на масовне акције протеста, тражећи поништавање народног референдума у вези устава и Уставне декларације. Овим законодавним актом Морси је преузео сву власт у земљи - извршну, законодавну и судску. Према тадашњем Уставу, на одлуке председника државе нису биле дозвољене жалбе, а парламент, где су доминирала „браћа“, и уставна скупштина, која је разрађивала основни закон, нису могли да се распуштају по одлуци суда.  

        На врхунцу митинга, на демонстранте су насрнули наоружани  исламисти.

        Простор око председничког дворца подсећао је тада на бојно поље. Према званичним подацима, у тим сукобима је погинуло десет а повређено преко 700 људи. Активисти опозиције су говорили о више од 20 погинулих.  

        Осим ове епизоде, Морсију се такође инкриминише државна издаја, подстрекивање на убиство демонстраната у више градова, где су избили сукоби између опозиционара и „браће“, као и бекство из затвора у време масовних антивладиних протеста 2011, што је проузроковало погибију заробљеника.

        Међу оптужбама је и шпијунажа. Ова оптужба укључује сарадњу са палестинским покретом ХАМАС, наводно ради извођења напада у земљи у време „револуције 25. јануара“, када је у јеку немира, који су довели до смене Хоснија Мубарака, на казнено поправне институције у земљи било извршено на десетине напада.  

        М. Петрова

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари