STRATFOR: Бела кућа спремна за неке компромисе са Кремљом поводом Украјине

АМЕРИЧКИ АНАЛИТИЧКО-ОБАВЕШТАЈНИ ЦЕНТАР

ПОВОДОМ КЕРИЈА У СОЧИЈУ И НУЛАНДОВЕ У МОСКВИ

 

  • Амерички аналитичари истичу да цела серија преговора између Вашингтона и Кремља не значи да се украјинска криза ближи крају, али су САД показале спремност за вођење дијалога са Русијом и тражење компромиса
  • Вашингтон је спреман на уступке поводом санкција. Могле би да буду укидане постепено, почевши од лакших - од забране уласка у САД физичких лица са „Обаминог списака“

        ВАШИНГТОН је прошле недеље прибегао „шатл дипломатији“ и јасно показао жељу да повећа своју улогу у решавању украјинске кризе, пише амерички обавештајно-аналитички центар Stratfor.

        Аналитичари овог центра истичу да су се амерички званичници зато састајали како са украјинским премијером и председником Арсенијем Јацењуком и Петром Порошенком, тако и са представницима руске стране.

        По мишљењу стручњака Stratfor, управо завршена посета помоћнице америчког државног секретара Викторије Нуланд Русији сведочи да став Беле куће у украјинском конфликту постаје флексибилнији. Посете Керија и Нуландове сигнализирају да Вашингтон жели да постане важнији учесник дијалога о украјинској кризи и да је спреман да размотри компромисна решења са чланицама „нормандијске четворке“.

        Руски преговарачи желе да издејствују неколико кључних уступака од Вашингтона, сматрају амерички аналитичари.

        Као прво, Москва је забринута због присуства америчких војних инструктора у Украјини и очекује од САД гаранције да шестомесечна „украјинска мисија“ америчких војних лица неће бити продужена или проширена. Други кључни захтев Кремља јесте смањење активности САД и NATO на источним границама Алијансе - у балтичким земљама, Пољској, Румунији и Бугарској.

         „Сједињене Државе вероватно не желе да праве компромис у вези мисије војних инструктора у Украјини, али би Бела кућа могла да избегне испоруке оружја које би повећало војни потенцијал Украјине“ - истиче Stratfor.

        Што се тиче санкција, наводи се у чланку, Вашингтон је спреман на уступке. Санкције које су уведене Русији у пролеће и лето 2014. године одлуком председника САД, могу бити укинуте, уколико се Бела кућа одлучи на то. Ситуација са санкцијама ЕУ је мало сложенија - оне се могу укинути уколико се са тим сложе све чланице ЕУ. А она за сада нема јединствен став: док се неке балтичке земље и Пољска залажу за продужење санкција, Грчка, Италија, Мађарска и Шпанија би желеле да заштите трговинске везе са Русијом и изразиле су намеру да гласају за ублажавање политике санкција.

        Услед тога је Немачкој све теже да држи тврду линију према Москви.

        Уколико администрација Барака Обаме донесе такву одлуку, пише Stratfor, америчке санкције ће бити укидане постепено, почевши од лакших, као што су, на пример, забрана уласка у САД физичких лица са америчког списака. У замену за то, Вашингтон ће, највероватније, захтевати потпуни прекид ватре дуж целе линије раздвајања и слободнији приступ међународних посматрача зони украјинског конфликта.

         „САД и Русија су биле у тесном контакту поводом ситуације у украјинској кризи од самог почетка кризе. Али би посета Нуландове, као и сусрет Џона Керија с руским председником Владимиром Путином, могли бити сигнал промене америчке стратегије у преговорима са Москвом“.

        Аналитичари Stratfor истичу да цела серија преговора између Вашингтона и Кремља не значи да се украјинска криза ближи крају, али су САД показале спремност за вођење дијалога са Русијом и тражење компромиса.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари