ШТАЈНМАЈЕР: Ако владе ЕУ прихвате све избеглице - изгубиће поверење свог становништва

НЕМАЧКИ МИНИСТАР: СТИЖЕ НОВИХ 40.000 - ОВО ЈЕ НАЈВЕЋА ДРАМА

У ИСТОРИЈИ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ

Лубомир Заоралек и Франк Валтер Штајнмајер у Прагу

  • Шеф чешке дипломатије Лубомир ЗАОРАЛЕК: Сложили смо се око шест мера за решење избегличке кризе, али да седма, питање обавезујућих квота релокације, остаје и даље спорна. Пакет може да функционише само као целина: доследна заштита шенгенских и спољних граница ЕУ, селекција ко је избеглица а ко економски имигрант, јединствена процедура одобравања азила, ефикасна политика враћања у треће земље и хитно формирање сабирних центара на границама ЕУ где би се избеглице регистровале
  • Министар спољних послова Луксембруга Жан АСЕЛБОРН избегао да одговори - како да се гарантује да избеглице које би према квотама дошле у одређене земље заиста у њима остану, а не да - чим им издају документе - крену у Немачку. Једино је рекао: „Не би смеле избеглице да кажу ићи ћемо у другу земљу и регистровати се тамо. Уколико се прерасподеле у неку другу земљу - морају да остану тамо“

        ШЕФ немачке дипломатије Франк Валтер Штајнмајер упозорио је данас у Прагу на састанку с министрима спољних послова Вишеградске групе и Луксембурга да Немачка само таком предстојећег викенда очекује око 40.000 избеглица и да инсистира на прерасподели јер су и њене могућности да их прихвати све мање.

        „Јутрос сам сазнао нове драматичне бројке. Немачка само током предстојећег викенда очекује 40.000 нових избеглица. Могућности Немачке су све мање, без обзира на добру вољу становништва. Ради се о можда највећем изазову у историји Европске уније и једна земља није у стању да са њом изађе на крај. Осуђени смо на европску солидарност“, казао је Штајнмајер.

        На конференцији за новинаре у паузи стастанка шефова дипломатије Пољске, Чешке, Словачке, Мађарске, Немачке и Луксембурга о избегличкој кризи, Штајнмајер је рекао да су неприхватљива оба радикална решења - да ЕУ затвори своје границе за избеглице, али такође да их све прихвати, јер би изгубила подршку својих становника.

        „Решење може да буде једино заједничко европско“, рекао је Штајнмајер инсистирајући на прерасподели избеглица. Он је додао да је такође неопходно да Немачка и ЕУ на терену, у земљама порекла избеглица, почну да се боре против гласина да ЕУ свакоме ко дође даје азил и гарантује му радно место, што злоупотребјавају кријумчари избеглица.

        Штајнмајер и шеф чешке дипломатије Лубомир Заоралек потврдили су новинарима да су се на састанку сложили око шест мера за решење избегличке кризе, али да седма, питање обавезујућих квота релокације остаје и даље спорна.

        „Пакет може да функционише само као целина: доследна заштита шенгенских и спољних граница ЕУ, селекција ко је избеглица а ко економски имигрант, јединствена процедура одобравања азила, ефикасна политика враћања у треће земље и хитно формирање сабирних центара на границама ЕУ где би се избеглице регистровале“ рекао је Заоралек.

        Министар спољних послова Луксембруга Жан Аселборн избегао је дипломатски да одговори на један од главних аргумената Вишеградске четворке како да се гарантује да избеглице које би према квотама дошле у њихове земље заиста у њима остану, а не да чим им издају документе крену у Немачку.

        „Ми као Европљани бисмо морали да будемо у стању да поделимо бреме. Морају да важе правила да се избеглице региструју, не би смеле да кажу ићи ћемо у другу земљу и регистровати се тамо. Уколико се прерасподеле у неку другу земљу морају да остану тамо. Морамо да их прерасподелимо. Не могу у Европи да буду земље позване да прихватају избеглице и земље које не желе да се ангажују“, рекао је Аселборн.

        На састанак министара унутрашњих послова ЕУ у понедељак, министри Вишеградске групе иду и даље са мандатом да административне обавезујуће квоте одбију али уз спремност да преговарају о целом пакету решавања кризе.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари