Сорош заиграо на пад америчког тржишта
ГОДИНЕ 1992. ЗА ДАН ЗАРАДИО ОКО МИЛИЈАРДУ $ ИГРАЈУЋИ ПРОТИВ ФУНТЕ, А У ФЕБРУАРУ 2013. НОВУ МИЛИЈАРДУ НА ПАДУ ЈЕНА
- Ове године Сорош је у првом кварталу почео да улаже новац у пут-опције на S&P 500 купујући за износ од 409 милиона долара. Али, тржиште је наставило да напредује и у другом кварталу и Сорош је повећао улог до 1,25 милијарди долара
- Америчке корпорације сада коштају сувише скупо, а њихов приход од дивиденди нижи је од прихода државних облигација САД: акције Coca-Cola доносе 2,8 % годишње, McDonalds - 3,2%, а тридесетогодишње облигације – 3,8% годишње
ЈЕДАН од најуспешнијих финансијера, који према информацији Forbes-а заузима 30. место на списку најбогатијих људи на планети, Џорџ Сорош, ставио је велики улог на пад америчког тржишта.
Према резултатима другог квартала ове године, у његовом Soros Fund Management налазило се пут-опција (продајних) на ETF S&P 500 (фонд берзе који прати индекс S&P 500) на износ од 1,25 милијарди долара. Таква опција даје власнику право да прода одређени број актива (у овом случају – акција фонда ETF S&P 500) по унапред договореној цени и у одређеном року. Такве инвестиције се изводе када се очекује снижење цена актива.
Не може се са сигурношћу рећи да Сорош игра против тржишта, јер нису познати параметри опција, сматра Константин Бушујев, шеф управе за анализу тржишта „Индекси брокера”. Ипак, он сматра да постоје основе за пад индекса фондова САД, тим пре што се индекс S&P 500 у последњих 12 месеци повећао више од 21%.
„Америчке корпорације сада коштају сувише скупо, а њихов приход од дивиденди нижи је од прихода државних облигација САД: акције Coca-Cola доносе 2,8 % годишње, McDonalds - 3,2%, а тридесетогодишње облигације – 3,8% годишње”, наглашава Бушујев.
Аустралијски блогер Булион Берон приметио је да није први пут да Сорош купује пут-опције за индекс S&P 500. У првом кварталу 2011. године фонд је купио опције за 538 милиона долара, а након шест – седам недеља индекс је пао за 16%.
У првом кварталу 2012. године Сорош је поново купио опције за 509 милиона долара, а индекс је поново пао 9%
Ове године Сорош је у првом кварталу почео да улаже новац у пут-опције на S&P 500 купујући за износ од 409 милиона долара. Али, тржиште је наставило да напредује и у другом кварталу и Сорош је повећао улог до 1,25 милијарди долара.
Сорош је постао познат по „игри против тржишта”.
Године 1992. за један дан зарадио је око милијарду долара играјући против фунте.
У фебруару ове године извештавано је да је зарадио још једну милијарду долара на паду курса јапанског јена.
За нови велики улог на пад тржишта познатог финансијера сазнало се из извештаја објављеног на сајту америчке Комисије за хартије од вредности и берзе (SEC). Ових дана највећи фондови подносе извештај о реализованим инвестицијама у другом кварталу.
На шта се још кладе инвеститори и спекуланти?
Шеф хеџ-фонда Paulson & Co, Џон Полсон (91. место на глобалном списку Forbes-а), како саопштава Bloomberg, још пре месец дана убеђивао је инвеститоре да купују злато и преполовио је своје позиције. Овај хеџ-фонд, један од највећих инвеститора у злато и компаније које се баве производњом злата, први пут смањује своје позиције од 2011. г.
Током последњих 12 месеци цена злата пала је 17%, вредност актива глобалних фондова ЕТР, оријентисаних на злато смањена је за 58,1 милијарду долара.
У априлу ове године, амерички Forbes саопштио је да је због пада цена злата Полсон изгубио 600 милиона долара буквално за две сесије трговања. У другом кварталу и Џорџ Сорош је смањио своје активе у компанијама које се баве производњом злата.
Ворен Бафет (4. место на глобалном списку Forbes-а) од трећег квартала 2011. године извео је велике трансакције са куповином акција. У априлу, мају и јуну ове године његов фонд Berkshire Hathaway Inc. потрошио је у те сврхе 4,6 милијарди долара.
Фонд је уложио 500 милиона долара у акције компаније Suncor Energy Inc. која обрађује нафтни песак. Бафет је увећао своје пакете у банкама U.S. Bancorp и Well Fargo & Co, у фабрици General Motors Co купио је пакете акција компаније сателитске телевизије Dish Network и издања Gannett Co. При том је смањио своје позиције у компанијама – произвођачима животних намирница - Kraft Foods и Mondelez.
Фонд Леона Купермана (589. место на глобалном списку Forbes-а), Omega Advisors Inc. продао је свој пакет акција друштвеној мрежи Facebook (процењује се на 93,8 милиона долара) и купио пакет акција компаније Apple (процењује се на 12,3 милиона долара). Сем тога, овај фонд је смањио своје позиције у злату и сребру за 20 милиона долара
Акције Apple су тражене од стране познатих инвеститора.
У последња три месеца Сорош је више од два пута повећао обим својих инвестиција у ту компанију.
У производњу iPhone и iPad уложио је још један познати амерички инвеститор – Карл Ајан (26. на Forbes списку светских милијардера – 20 милијарди долара). О поседовању удела у Apple Ајан је саопштио на Твитеру и додао да наговара генералног директора Apple, Тима Кука, да што пре откупи акције.
Раније је компанија Apple саопштила да планира да откупи акције за 60 милијарди долара.