Сорош апелује на Белу кућу да нипошто не дозволи војни пакт између Русије и Кине

ТВРДИ ДА ЈЕ НАСТУПИО „СВЕТСКИ ХАОС“, А ДА ПУТИН НАСТОЈИ ДА ДЕСТАБИЛИЗУЈЕ ЦЕЛУ УКРАЈИНУ

Џорџ Сорош

  • САД су - после распада СССР - имале прилику да остану једина суперсила: „Имале су, али је Вашингтон - тврди Сорош - изабрао погрешан метод. Јер, не сме се светом управљати помоћу војне силе“
  • Сорош сматра да је 2008-ма подрила позиције евра, а за то је оптужио Немачку. Он верује да је ЕУ тада требало да додатно уједини земље-чланице, а Берлин је наметнуо принцип да свака држава мора сама решавати своје проблеме. Зато је економска криза унутар ЕУ постепено прерасла у политичку, па се Европска унија сада тешко може назвати добровољном заједницом држава. Међу њима пре владају односи какви постоје између кредитора и оних који су од њих узимали новац

        ИЗ СРБИЈЕ треба држати на оку све што објављује и процењује Stratfor - америчка приватна обавештајно-аналитичка компанија. Из сличних разлога треба пратити и оно што ради и говори милијардер Џорџ Сорош. Не само зато што америчка хегемонија преко његова „структура“ отвара и дестабилизује земље које јој нису по вољи.

        У ауторском тексту написаном за The New York Review of Books, Сорош је управо оценио да је на смену „светском поретку“ дошао „светски хаос“ на који „међународна заједница“ засад није у стању да утиче.

        Финансијски шпекулант је истовремено указао да ММФ и Светска банка „постепено губе позиције јер Кина, која постаје све моћнија, тежи да створи сличне институције“.

        Сорош је уверен да су у време хладног рата „правила игре“ у свету била једноставнија јер су најмоћније државе контролисале своје партнере и сателите. У том контексту је подсетио да су САД - после распада СССР - имале прилику да остану једина суперсила:

        „Имале су, али је Вашингтон - тврди Сорош - изабрао погрешан метод. Јер, не сме се светом управљати помоћу војне силе“.

        По његовој процени, Сједињене Државе су изгубиле лидерску улогу након што су - после 11. септембра 2001. године - одлучиле да нападну Ирак, позвавши се на „сумњиве разлоге“.

        Ситуацију је - уверен је Сорош - додатно погоршало то што су америчке власти за финансијски модел узеле „вашингтонски консензус“ који је „компромис између интернационалног управљања и националних интереса“.

        Криза из 2008-ме је - тврди Сорош - показала да тај модел није био добро промишљен јер се тада завршила „епоха америчке супериорности“, а Кина је искористила сопствену изолованост да засити своју економију кредитима и да тако амортизује последице светске кризе.

        Сорош сматра да је 2008-ма подрила позиције евра, а за то је оптужио Немачку. Он верује да је ЕУ тада требало да додатно уједини земље-чланице, а Берлин је наметнуо принцип да свака држава мора сама решавати своје проблеме. Зато ЕУ и даље има проблем са земљама попут Италије и Грчке...

        Услед тога је економска криза унутар ЕУ постепено прерасла у политичку, па се Европска унија - упозорава Сорош - сада тешко може назвати добровољном заједницом држава. Међу њима пре владају односи какви постоје између кредитора и оних који су од њих узимали новац.

        Сорош је поново оптужио Владимира Путина да жели да дестабилизује целу Украјину и да стекне политички утицај у Европи.

        У овом контексту је апеловао на Вашингтон да не спречава напредак Кине, већ да са њом тесно сарађује - да би на тај начин спречио могуће формирање војног савеза између Москве и Пекинга.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари